AYKUT DALGA’NIN ORGANLARI 5 KİŞİYE HAYAT VERECEK

Tarih : 2019-09-04 / Kategori : Sağlık

AYKUT DALGA’NIN ORGANLARI  5 KİŞİYE HAYAT VERECEK

             Iğdır da bir hafta önce geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanan 17 yaşındaki  gurbetçi Aykut Dalga’nın organları 5 kişinin hayatını kurtaracak.
             Trafik kazasında ağır yaralanarak Iğdır devlet hastanesine kaldırılan  bütün müdahalelere rağmen kurtarılamayarak beyin ölümü gerçekleşerek ölen 17 yaşındaki Aykut Dalga’nın  organları 5 kişinin hayatını kurtaracağı öğrenildi..
           

              TRAFİK KAZASINDA YARALANDI, KURTARILAMADI
              Almanya’dan Iğdır’ın Karakoyunlu ilçesine tatile gelen Aykut  Dalga motosikletle  asfaltta  giderken  direksiyon hakimiyetini kaybederek bariyerlere çarpması sonucu  ağır yaralanarak  28 Ağustos  tarihinde Iğdır Devlet Hastanesi'ne kaldırılan beyin ameliyatı yapılarak 6 gün boyunca yoğun bakım ünitesinde tutulan  tüm müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleşen 17 yaşındaki  Aykut Dalga'ın organları bağışa uygun görülünce hastane yetkilileri aile ile iletişime geçti.
              5 KİŞİYE YENİDEN HAYAT VERCEK
           Iğdır Devlet Hastanesi başhekimi Dr. Raşit İlhan’ın  girişim ve çabaları ile ailenin organ bağışını kabul etmesinin ardından  yapılan temaslar sonucu kalbi  İstanbul Koşu yolu Kalp hastanesi,  Karaciğer, kornealarını,ve böbrekleri de Erzurum Atatürk üniversitesi  Organ bağış bölümünden gelen doktorlar tarafından alınarak sabah saatlerinde  gerçekleşen 5 saatlik bir operasyonla İstanbul ve Erzurum’a  sevk edildi.
               Sağlık bakanlığına bağlı uçakla gelen İstanbul Koşu yolu Kalp hastanesi Kalp Damar Cerrahı uzmanı Dr.Özge Altaş, ile asistanı Mustafa Karaslan Iğdır devlet hastanesine gelerek Aykut Dalga’nın kalbini alarak Uçakla İstanbul’a götürdü.  
Dr.Özge Altaş,” Alacağımız kalp hastanemizde yatmakta olan yapay kalp kullanan bir hastamıza nakledilecek. Iğdır da böyle bir Organ bağışının biliniyor ve veriliyor olması güzel bir olaydır. Hoşumuza gitti. Mutluluk verici hayat kurtaran bir olaydır. Sağlık bakanlığımız bu konuda uçağını tahsis etti. Bir hasta için uçak tahsis etmesi de güzel bir olaydır” dedi.
               Erzurum Atatürk Üniversitesinden gelen Dr. Necip Altuntaş  ise,”karaciyer,Böbrek ve kornealarını almaya geldik.5 kişiye hayat verecek.”dedi.
               Aykut Dalga’nın babası Murat Dalga ise,”Almanya da oturuyoruz. Oğlum buraya tatile gelmişti. Motorla giderken trafik kazası yaptı bende kendim gönlümce çocuğumun organlarını bağışladım. Bende kendim organlarımı bağışlayacağım. İnşalah oğlumun  organları şifa olur hastalara ”şeklinde konuştu.
          Amcası Cafer Dalga’da “ Bu tür vakalarda hayat yaşatacak hastalarımıza bir nebzede olsa ışık tutacak olan davranışta bulunarak organ bağışı yapılmalı.”dedi.
                Almanya da yaşayan Aykut Dalga, tatilini geçirmek için Karakoyunlu ilçesine gelmiş gitmesine bir gün kala motosikletle düğüne giderken geçirdiği trafik kazasında ağır şekilde yaralanmıştı.

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.