(GENÇ-DER), 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeni ile Azerbaycan Zirvesi Zafer Tırmanışı gerçekleştirdi.

Tarih : 2019-09-07 / Kategori : Genel Haber

(GENÇ-DER), 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeni ile  Azerbaycan  Zirvesi Zafer  Tırmanışı gerçekleştirdi.

        Iğdır dünya Gençlik Kulüp Derneği (GENÇ-DER), 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeni ile Azerbaycan  Zirvesi Zafer Tırmanışı gerçekleştirdi. Hava şartlarından dolayı ATATÜRK ve Haydar Aliyev zirve tırmanışı tehlikeli ve riskli olduğundan;  İsmayıllı'da bulanan Niyal dağa sabah saat 05.00’de tırmanışa başlayan dağcılar, öğle saat 12.00’de zirveye  ulaşarak, Türk ve Axerbaycan Bayraklarını açtılar.
 

         GENÇ-DER başkanı Serpil ÖNAL koordinasyonunda dernek üyeleri 2 günlük Niyal dağ Zirvesi Zafer Tırmanışı nedeni ile araçlarla önce İsmayilli’de bulunan Lahıç köyü yakınlarında bulunan kamp alanına gitti. Burada çadırlarını kuran 8 kişilik GENÇ-DER yönetim ekibi ve Azerbaycan’dan katılan 2 kişilik ekip, dinlenmelerinin ardından sabaha karşı saat 05.00'de buradan Dernek başkanı Serpil ÖNAL ve Sarvan İSMAYİLOV‘ın liderliğinde harekete geçti.
         Zorlu ve ara ara çarşaklı rotadan geçerek Niyaldağ  Zirvesi'ne ulaşarak  beraberlerinde getirdikleri Türkiye-Azerbaycan bayraklarını ve kulüp flamalarını açtı.
         GENÇ-DER Yönetim Kurulu Başkanı Serpil ÖNAL’ın günün anlam ve önemine yönelik yaptığı kısa konuşmanın ardından dernek yönetiminden dağcılar Erkan YUCAL, Ali UÇUM,  Güldeniz İDİK, Mehmet Şirin POLAT, 3 dernek üyesi  ve 2 kişilik Azerbaycan ekibi daha sonra zirvede bulunan demir direğe Türkiye ve Azerbaycan bayrakları asarak saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı'nı, ardından Azerbaycan Marşı’nı hep bir ağızdan okuduktan sonra seromoni yaptılar. Zirvede çay içip fotoğraf çektiren ekip yeniden Lahıç köyü yakınlarındaki kamp alanına oradan da Bakü merkeze döndüler.
         Zirve sonrası açıklama yapan Genç-Der Başkanı ÖNAL; “30 Ağustos Zafer Bayramımızı İki Devlet Bir Millet Kardeşliği olarak Can Azerbaycan’da bayraklar açarak kutladık. Çok güzel bir zirve tırmanışı gerçekleşti.  Bizlere destek verip misafir eden, Azerbaycan Diaspora Bakanı olarak göreve başladığı ilk günden itibaren iyi niyet elçimiz olarak gördüğümüz, yurtiçinde ve yurtdışında çok başarılı çalışmalara imza atan ve bizlere gurur kaynağı olan Diasporla İş Üzre Devlet Komitesinin Sedri  Sn. Bakanımız Fuad MURADOV’a ve Diaspora çalışanlarına çok teşekkür ederiz” dedi. 

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.