ALİ ASGAR GÜNÜ DOLAYSIYLA MATEM MERASİMİ DÜZENLENDİ

Tarih : 2019-09-10 / Kategori : Genel Haber

ALİ ASGAR GÜNÜ DOLAYSIYLA MATEM MERASİMİ DÜZENLENDİ

        Vali Enver Ünlü, Zehraana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Iğdır Şubesi tarafından Yeraltı Çarşısı üzerinde düzenlenen Ali Asgar Yas Törenine katıldı.
Düzenlenen törene Vali Ünlü ile birlikte Iğdır Üniversitesi Rektörü Mehmet Hakkı Alma, Ehl-i Beyt Alimleri Derneği Başkanı Veli Beder, Iğdır İl Müftüsü Mustafa Tekin ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan program, Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve konuşmaların yapılmasıyla devam etti.
Yas töreninde konuşan Vali  Enver Ünlü, yaptığı konuşmada; “Sevgili Ehl-i Beyt dostları, hizmet etmekten her zaman büyük bahtiyarlık duyduğum değerli Iğdır’lılar, kıymetli misafirler, bugün Muharrem ayının matemiyle, Aşura’nın matemiyle tüm Iğdır, 680 yılında yaşanan o acıyı bugün yaşanmış gibi yüreklerinde hissediyor. Sevgili Peygamberimizin sevgili torunu, Kerbela’nın en küçük Şehidi Ali Asgar, daha altı aylıkken aç ve susuz bırakılarak oklarla Hz Hüseyin’in kucağında hunharca katledilerek Kerbela’da Şehit oldu. Bu yüzden bu acıyı iliklerimize kadar hissetmek ve diri tutmak, gelecek nesillere aktarmak ve dersler çıkarmak çok önemlidir. Kerbela haksızlığa, adaletsizliğe, zulme karşı duruşun adıdır, kanın kılıca karşı zaferidir, bütün İslam aleminin ortak acısı ve matemidir. Ben bir kez daha başta sevgili Peygamberimiz olmak üzere Şehitler Efendisi Hz. Hüseyin’i, sevgili evladı Ali Asgarı, Kerbelada katledilen 71 Yarenini, 8 Eylül Dilucu Şehitlerimizi, Vatanın ve Milletin bütünlüğünü ve istiklalini korumak uğruna Malazgirt’ten İstiklal Harbine ve günümüze kadar şahadet şerbetini içen bütün Aziz Şehitlerimizi ve Gazilerimizi burada rahmetle, minnetle ve şükranla yâd ediyorum. Başta anma programını tertipleyen Zehraana Derneği olmak üzere bu etkinliği düzenleyen bütün kardeşlerime, Ehl-i Beyt Alimleri Derneği’ne, Günışığı Derneği’ne teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.” şeklinde sözlerini tamamladı. Ehl-i Beyt Alimleri Derneği Başkanı Veli Beder, Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaparak programı düzenleyen Günışığı Derneği’ne ve tüm katılımcılara  teşekkür etti.
Program okunan dualarla son buldu.

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.