IĞDIR’DA MATEM

Tarih : 2019-09-10 / Kategori : Genel Haber

IĞDIR’DA MATEM

 BİNLERCE KİŞİNİN KATILIMIYLA HZ. HÜSEYİN´İN MUAVİYE OĞLU YEZİD TARAFINDAN ŞEHİT EDİLİŞİNİN 1380. YILDÖNÜMÜ BİNLERCE KİŞİNİN KATILIMI İLE ANILDI

 

       Peygamber efendimizin torunu Hz Hüseyin´in, Kerbela da 72 yakınıyla birlikte susuz bırakılarak şehit edilmesinin 1380. yıldönümü olan Aşura günü, Iğdır ve çevresinde yaşayan binlerce Müslümanın katılımıyla Iğdır Zübeyde Hanım Bulvarında, Asri Mezarlıkta, ilçe ve köylerde anıldı.
10 gün önce giren Muharrem ayıyla birlikte camilerde oluşturulan deste guruplarının ve vatandaşların katılımıyla sabahın erken saatlerinde camilerden hareket edilerek Zübeyde hanım bulvarına gelindi.
       Cami İmamlarının okuduğu mersiye eşliğinde gözyaşı akıttılar. Ardından sabah saat 9.00 da binlerce vatandaş deste gurupları ile birlikte Zübeyde Hanım Bulvarına akın etti. Burada Kuran-ı Kerim okundu ağıtlar yakıldı. İmam Hüseyin ve yakınları için gözyaşları akıtıldı. Adağı olanlar şerbet, meyve suyu, bisküvi gibi maddeleri ihsan olarak dağıttılar.
      Iğdır Ehlibeyt Alimler Derneği tarafından organize edilen Aşura törenine Saat 9.00 da Zübeyde Hanım Bulvarında binlerce insan toplanmaya başlandı. Burada toplanan binlerce insan Hz. Hüseyin için ağıtlar yakmaya başladılar ve yas tuttular. Müslümanlar kan akıtmak yerine Kızılay’a kan bağışında bulundular. Program önce Kuranı Kerim okunmasıyla başladı. sonra Hz. Hüseyn´in özelliğini İslam’ı yaşatmak için verdiği mücadeleyi Yezit tarafından uğradığı eziyeti, vahşeti anlattılar.
Program, Cafer Yücal tarafından okunan Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Konu ile ilgili olarak bir konuşma yapan Ehlibeyt Alimler derneği Başkanı Veli Beder, Bugün İmam Hüseyin Ümmetin peygamberinin torunudur. Yıllardır yas geleneğimiz sürüyor. Kerbela’da kuruyan İslam ağacını kanlarıyla sulayan Hz. Hüseyini ve yakınlarının yasını tutmak için buradayız. İmam Hüseynin kıyamının sebebi birliğin beraberliğin simgesidir. O İslamiyet yaşasın Kuran-ı kerim yaşasın diye şehit olmuştur. Burada toplanan binlerce insan Hz. Hüseyine olan sevgilerinden dolayıdır. Ehlibeytin yaşadıklarını unutmuyoruz Hz. Hüseyin´e layık olmaya çalışıyoruz. Dün Kerbela’da katliam yapan, bebekleri öldüren Yezit ve taraftarları bugün Filistin’de, Irak’ta, Suriye’de, Yemen’de, Arıkan’da, bebekleri öldürmekte Müslümanım diyenleri katletmektedir. 1400 yıl öncesinin Yezidini bugün yaşatanlar vardır. Bunlar Amerika ve İsrail’dir. Amerika ve İsrail de Müslüman devletleri başka devletleri kullanarak Müslümanları öldürmektedirler. Bugün Filstin’de Yemen’de Arıkan’da, Kerbela olayları yaşanmaktadır. Allah Yezide ve bugünün Yezidleri olan Amerika ve İsrail’e ve onların işbirlikçilerine lanet etsin. Aşura törenlerinin güvenliğini sağlayan, gece gündüz bizlere her türlü kolaylığı sunan, Iğdır valisine, Emniyet Müdürüne, Jandarma Komutanına, Iğdır Belediyesine teşekkür ediyorum.” dedi.
 
Daha sonra konuşan Dini Hocalardan Kurban Ulusöz,  Kerbela vakasına değinerek şunları söylediler: “İmam Hüseyin 124 bin peygamberin sonuncusu ve efendisi olan Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.a) torunudur. O hazretin soyunun devam ettiricisidir. Çünkü buyurmuş ki her peygamberin soyu kendinden devam etti benim soyum Ali b. Ebutalip (a.s) ile devam edecektir. İmam Hüseyin Allah Resulü’nün bize bıraktığı iki emanetten biridir. İmam Hüseyin kurtuluş gemisi ve hidayet meşalesidir. İmam Hüseyin Nuh’un gemisi gibidir, ona binen kurtulur, terk eden ise garg olur. Yezit kimdir? Yezit Resulullah’ın düşmanı, Bedir, Uhut ve Hendek savaşlarında küfür ordusunu komuta eden, Peygamber’in, Allah’ın evini ziyaret etmesini engelleyen Hüdeybiyye barışı yapmaya mecbur eden, Mekke fethinden sonra canını kurtarmak için zahiren İslam’ı kabul eden, Kur’an’da lanetlenmiş ağacın kökü olan Ebu Süfyan’ın torunu, ciğer yiyen Hint’den olma Muaviye’nin oğludur. Muaviye, Allah Resulü’nün (s.a.a) karnı doymasın diye lanetlediği kimsedir. Yezit, Muaviye vs. Allah Resulü’nün (s.a.a) iktidarı kendilerine haram kıldığı kimsedirler. Aşura insanlık tarihinin kendinde özetleyen şahadet günüdür. Şehitler günüdür.”
Saat 12.00 de Zübeyde Hanım Bulvarında Aşura anma törenleri sona erdi. Böylece 10 gün boyunca devam eden toplanma yas olayı da sona ermiş oldu.
Hz. Hüseyni anma törenleri nedeniyle emniyet geniş tedbirler aldı. Zübeyde Hanım bulvarına giden yollar trafiğe kapatıldı. Merkeze bağlı Hakmehmet köyünde, Aralık, Tuzluca ilçeleri, Kars ili ve çevresinde de anma törenleri yapıldı.
       İsteyen vatandaşlar Kızılay kan merkezinin kurduğu çadıra giderek kan verdiler. Daha sonra binlerce insan dağılarak evlerine gittiler. Hz. Hüseyni anma töreni de sona erdi. Iğdır’da da Müslümanlar, yer altı çarşısı üzerinde kurulan Kızılay kan bağış merkezine ´´kan akıtmak´´ yerine kan bağışında bulundular.
Hz. Hüseyini anma Aşura programına MHP Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ’da, Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş, Karakoyunlu Belediye Başkanı Bayram Ballı, Melekli Belediye Başkanı Eray Coşar, Iğdır İl Müftüsü Mustafa Tekin’de katıldılar. Iğdır’da yaşayan Müslümanlar iş yerlerini açmadılar. İş yerleri öğleden sonra kısmen açıldı.

Foto Galeri
IĞDIR’DA MATEM IĞDIR’DA MATEM IĞDIR’DA MATEM

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.