ARAZDER VE TÜRKİYE DAĞCILIK FEDERASYONU AZERBAYCAN BAYRAK GÜNÜ TIRMANIŞI

Tarih : 2019-11-16 / Kategori : Genel Haber

ARAZDER VE TÜRKİYE DAĞCILIK FEDERASYONU AZERBAYCAN BAYRAK GÜNÜ TIRMANIŞI

        Araz Doğa Sporları ve Kültür Kulübü (ARAZDER) ve Iğdır Türkiye Dağcılık Federasyonu Iğdır Temsilciliği,   ve üyelerinden oluşan 30 kişilik dağcı, Tuzluca ilçesinde bir araya gelerek, 'Azerbaycan Devlet Bayrak Günü' amacıyla Tekelti Dağı'na tırmandı.
 

          Araz Doğa Sporları ve Kültür Kulübü Derneğince (ARAZDER ) düzenlenen, Türkiye Dağcılık Federasyonu Iğdır temsilciliği, Iğdır Dağcılık ve Bisiklet Spor Kulüb, Iğdır Üniversitesi Havacılık Topluluğu sporcularının katılımıyla 9 Kasım Azerbaycan Devlet Bayrak Günü çerçevesinde yapılan organizasyonda, Iğdır'dan gelen dağcılar, Tuzluca  ilçesi’ndeki Tekelti Dağı eteklerinde toplandı.
          Burada son hazırlıklarını tamamlayan grup, yaklaşık 3,5 saatlik yürüyüşün ardından 2550 metre rakımlı zirveye ulaştı.
           Zirvede, Türkiye-Azerbaycan bayraklarını açan dağcılar, 9 Kasım Azerbaycan Devlet Bayrak Gününü kutladı.
           Program hakkında bilgi veren ARAZDER Başkanı Serpil ÖNAL,  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'ın 2009 yılında imzaladığı kararnameye göre, her yıl 9 Kasım'ın Azerbaycan'da "Devlet Bayrak Günü" olarak kutlanmakta olup, gerek dernek olarak, gerek Iğdır'daki federasyona bağlı dağcılar olarak, dost kardeş ülke Azerbaycan'ın Bayrak Günü vesilesiyle Tekelti Dağı'nın zirvesine çıktıklarını belirten ÖNAL, "Bu tarih, Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin 9 Kasım 1918 tarihinde aldığı karar ile üç renkli Azerbaycan bayrağını, devletin resmi bayrağı olarak ilan ettiği tarihtir. Biz de Azerbaycan'ın Devlet Bayrak Günü münasebetiyle 2550 metre yüksekliğindeki  Tekelti Dağı'nda Türk Bayrağı ile Azerbaycan Bayrağını dalgalandırarak, 'iki kardeş ülkenin bayrağının her zaman zirvelerde olacağı, bu kandaşlık ve kardeşliğin sonsuza kadar aynı sevgi ile devam edeceğinin mesajını vermek istedik. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Azerbayca’nın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir” ilkesini aynı duygularla taşıdığımızı ve Merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in "Bir Millet İki devlet” ilkesini devam ettirmek amacıyla zirvede kutlamanın güzelliğini yaşadık.”  dedi.
        Türkiye dağcılık Federasyonu İğdır İl Başkanı Özer GONCA'da yaptığı konuşmada " Azerbaycan'ın Bayrak Gününü kutlamak, dost ve kardeşliğimizi güçlendirmek için dağcı arkadaşlarımızla yaptığımız tırmanış etkinliği çok güzel geçti. Bu tür kardeşlik etkinliklerimiz devam edecektir. Bayrak gününü kutluyorum" dedi.

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.