NİŞANLI KIZLARA KOÇLAR GÖNDERİLDİ

Tarih : 2020-08-03 / Kategori : Genel Haber

NİŞANLI KIZLARA  KOÇLAR GÖNDERİLDİ

                Iğdır'da yıllardan beri sürdürülen nişanlı kızlara kurbanlık koç geleneği devam ediyor.
               Iğdır da yıllardan beri devam eden Gelenek gereği, Nişanlı kızlara damat  tarafı kurbanlık koç alıp süsler   ve kız evine hediyelerle gönderilir.Kız tarafı da Kurban bayramında kurbanlık almazlar.


          Iğdır'da  Muhammet Ali Satı ,nişanlısı  Melike Atlas için aldığı koçu güzel bir şekilde süsleyerek Türk bayrağı ile birlikte nişanlısının evine götürüp teslim etti. Ve gelenek gereği nişanlısına altın bilezik taktı.
    Nişanlı Melike Atlas,    Güzel bir gelenek Türk geleneği Erkek evinden kız evine  koç getirirler.Güzel bir paylaşım Müslüman Türk aleminin kurban bayramı kutlu olsun.”dedi.
           Damat Muhammet Ali Satı  çok güzel bir geleneğimiz elimizden geldiği kadar yaşatmaya çalışacağız.”şeklinde konuştu. 
                  Oğlan Annesi Mecbure Satı "ben oğlan annesiyim. Geleneğimiz gelinler koç getirmek geline bilezik takacağımız cümle Müslüman alemine kurban  bayram kutlu olsun Allah Türk bayrağımızı indirmesin Allah polislerimize askerlerimiz milletimize bayram hayırlı olsun gelinimize de bize hayırlı olsun Bu Iğdır'da yıllardır süren bir
gelenek bizde kurban bayramı öncesi gelinimize kurban aldık kız evine getirdik”dedi.
                Kız annesi Gülten Atlas’ta”dünürüme teşekkür ederim koç getirmişler. Kurban bayramında Azeri Türklerinde gelenektir.Arife günü koç getirilir.Koçu süslerler sembolik olarakta bilezik veya  altın takılır hediye olsun diye herkese mutluluklar iyi bayramlar dilerim.”şeklinde konuştu.
              Iğdır'ın gelenek ve görenekleri üzerine araştırma yapan araştırmacı yazar Serdar Ünsal ,"Iğdır ve çevresinde nişanlı kızlara koç gönderme geleneği Oğuz Türklerine kadar dayanır. Koçlar güzel bir şekilde süslenir
alın kısmına ayna bırakılır.Ayrıca   geline bir altın veya bilezik getirilir hediye olarak verilir.  Bayram günü koç kesilir bir budu hediyelerle oğlan evine gönderilir.Ev halkına da hediye verilir. Böylece kurban bayramı öncesi bu gelenek yapılır.”dedi.
             Süslenen koç müzik eşliğinde kız evine götürülerek teslim edildi. Oyunlar oynandı. Damadın kardeşi  nişanlı Melike Atlas’a  bilezik taktı. 

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.