ARALIK İLÇESİ KOLİKENT SELÇUKLU KÜMBETİ:

Tarih : 2021-02-11 / Kategori : Kültür & Sanat

ARALIK İLÇESİ KOLİKENT SELÇUKLU KÜMBETİ:

Kümbet Aralık ilçesi Kolikent Köyü’nde yer almaktadır, ismi 1928 yılı kayıtlarında  Kulukent olan bu köy  Iğdır il merkezine 41 km, Aralık ilçe merkezine 15 km uzaklıktadır.

Kümbet düzgün sekizgen planlı ve her kenarı yaklaşık 2 m genişliğindedir. Kümbet mimari açıdan 11-14 yüzyılda bölgede hüküm sürmüş Selçuklular dönemine ait olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda Kümbet üzerinde herhangi bir kitabeye rastlanmamış ve tamamen kapısız olarak inşaa edilmiştir. Kapısız olarak inşa edilen kümbetlerin altında ise herhangi bir mezar defnedilmezdi. Bunun nedeni ise özellikle kervan yolları üzerine dikilen bu tür kümbetler hem Selçuklular’ın bölgedeki hâkimiyetini, gücünü temsil etmekte hemde kervan ticaretine verdiği önemden kaynaklanmaktaydı.
      Kümbetler;  İslâm dünyasında Türkler'in yayılmasıyla birlikte ortaya çıkmış,  Ön Asya ve Türkistan'daki Türkler'e ait Dağ kültü ve çadır sanatının mimariye geçmiş örneklerini temsil etmekteydi. Doğu Türkistan'dan Anadolu'ya kadar Türkler'in geçtiği her yerde kümbetlere rastlamak mümkündür. Büyük Selçuklu Devleti'nin kuruluşundan sonra Azerbaycan ve İran coğrafyasında hızla yayılan kümbetler Anadolu'nun fethiyle birlikte Anadolu'da geniş çapta uygulanmıştır.

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.