IĞDIR’DA BİR İLK ESKİ HÜKÜMLÜLERE YÖNELİK BAHÇIVANLIK PROJESİ BAŞLIYOR

Tarih : 2021-03-19 / Kategori : Gündem

IĞDIR’DA BİR İLK ESKİ HÜKÜMLÜLERE YÖNELİK BAHÇIVANLIK PROJESİ BAŞLIYOR

             Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Yeşili Sev Doğayı Koru" isimli proje ile 15 hükümlüye Iğdır İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Iğdır İşkur İl Müdürlüğünün destekleri ile hükümlülere bahçıvanlık meslek kursu verileceği gibi kurs süresince de İşkur meslek edindirme kursları desteği ile günlük 35 TL yevmiye ile hükümlülere gelir desteği de sağlanacaktır.

             Bu proje ile Doğu’nun Çukurova’sı olarak bilinen Iğdır İl’inin hem resmî kurumların hem de özel sektörün ihtiyaç duyduğu toprağı işleyebilen, bitkileri diken, çim ekimi yapan, peyzaj bahçelerinin periyodik bakımını kendi başına ve belirli bir süre içerisinde yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli bahçıvan yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Iğdır Denetimli Serbestlik Müdürlüğü olarak kurumlar ile yapılan görüşmeler neticesinde, Iğdır ilin de ihtiyaç duyulan mesleklerden olan Bahçıvanlık sertifikasına sahip nitelikli elamana ihtiyaç duyulduğu tespit edilmiştir. Proje sonunda hükümlülerin alacakları bahçıvanlık programı sertifikası ile Iğdır İl’inde kamu ve özel sektörün istihdam açığı giderilmiş olacak. Ayrıca dezavantajlı grubta bulunan eski hükümlülerin kamu ve özel sektörde iş sahibi olmalarının önü açılacaktır.
               Proje protokolü imza töreni; Iğdır Adalet Sarayında Iğdır Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Oğuz Şükrü ENER, Cumhuriyet Savcısı Sayın Mestan IŞIK, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Hakan GÖNEN, İşkur İl müdürü Sayın Mehmet Salih SERÇE, Denetimli Serbestlik Müdürü Sayın Haydar DEMİR’in katılımlarıyla gerçekleşti. 
             Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü ENER yaptığı açıklama da bu tarz projelerin yükümlüleri, yeniden topluma kazandırma, yeniden suç işlemelerini engelleyici etkenleri güçlendirmeyi, sosyalleşmelerini teşvik etmeyi, üretken, verimli, kanunlara ve toplumsal kurallara saygılı, sorumluluk sahibi bir yaşam biçimini benimsemelerini sadece yükümlülere değil aynı zamanda suç oranını düşürmesi nedeniyle topluma da faydalı olduğunu belirterek projeye destek veren Sayın İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen Bey, Sayın İşkur İl Müdürü Mehmet Salih Serçe Bey ve İşkur İl Müdür Yardımcısı Bülent DİLMEN Bey’e teşekkürlerini iletti.

Foto Galeri
IĞDIR’DA BİR İLK ESKİ HÜKÜMLÜLERE YÖNELİK BAHÇIVANLIK PROJESİ BAŞLIYOR IĞDIR’DA BİR İLK ESKİ HÜKÜMLÜLERE YÖNELİK BAHÇIVANLIK PROJESİ BAŞLIYOR

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.