DOĞA SEVERLER NUH’UN İZİNDE YÜRÜYÜŞ PARKURUNDA ZAMANDA YOLCULUK YAPTILAR

Tarih : 2021-11-10 / Kategori : Kültür & Sanat

DOĞA SEVERLER NUH’UN İZİNDE YÜRÜYÜŞ PARKURUNDA ZAMANDA YOLCULUK YAPTILAR

Iğdır AKUD dağcılık ve doğa sporları kulübünün organize ettiği doğa yürüyüşünde vatandaşlar sonbahar güzelliğini Iğdır İrem bağlarında fırsata çevirdiler.
Sonbaharın adeta bir renk cümbüşüne döndüğü İrem bağlarında düzenlenen yürüyüşe bir çok vatandaş katıldı.

Bir çok fotoğraf düşkünü ve doğa sporcusunun katıldığı yürüyüş Melekli Ata ocağında başlayarak, Karakoyunlu Ata ocağında son buldu.
 
Yürüyüş boyunca katılımcılar, Melekli Nevruz meydanından başlayarak , sırasıyla İrem bağları, tarihi Kültepe, Böydüz ve Ağrı dağının püskürttüğü lavlar üstünden geçerek çöl ve vaha gezisini aynı anda yaşadılar. Katılımcılar yol boyunca İrem bağlarıyla birlikte bölgede yaşamış bir çok medeniyetlerin izlerini de görerek yerel rehberlerle birlikte yetkili kişilerden bilgi aldılar.
 
Yaklaşık 14 km uzunluğunda olan yürüyüş parkuru Melekli Ata ocağından başlayıp Ağrı dağının püskürttüğü lavlar üzerinden geçilerek Karakoyunlu ilçesindeki Ata ocağında son buldu.
 
AKUD başkanı Ümit Sönmez:”İrem Bağları doğal zenginlikleri açısından Iğdır’ın en güzel bölgelerinden bir tanesidir. Bu bölgede bisiklet turları ve doğa yürüyüşleri organize ediyor. Böylece hem bölgeyi tanıtıyor hem de bu doğal güzelliğin tadını çıkarıyoruz. Sonbaharın kayısı ve şeftali bahçelerinde renk cümbüşü halinde gözlenmesi biz doğaseverleri bu bölgeye çekmekte. Dört mevsim etkinlik yaptığımız İrem bağlarına "Nuh´un İzinde Gezi Parkuru´nu entegre ederek bölgenin doğal güzelliğini kültürel değerlerimizle harmanlamayı amaçlamaktayız.Yeşil Iğdır’ ünvanını almış ama aynı zamanda ülkemizin de en az yağış alan bölgesinde yer almakta. Biz de büyük ilgi gören bu doğa yürüyüşünü hem çölleşmeye dikkat çekmek hem de Iğdırımızın bilinmeyen yeşil bölgelerini tanıtmak amacıyla gerçekleştirdik. Iğdır kendine has bahçelerinde doğa yürüyüşlerinin yanı sıra dağcılık, kaya tırmanışı, dağ bisikleti, oryantring gibi birçok outdoor spora müsait bir şehir. Biz de doğa sporları kulübü olarak yerel yönetimler, resmi kurumlar ve sivil toplum örgütleri ile işbirliği içerisinde bu güzelliklerimizi tanıtmak ve korumak amacıyla etkinliklerimizi sürdüreceğiz.”şeklinde konuştu.
 
Yürüyüşe katılanlar da ,” Güzel bir yürüyüş oldu doğa ile baş başbaşaydık. Manzara çok güzeldi. Emeği geçenlere teşekkür ederiz. ”dediler.
Haber: Ebulfez Şıktaş

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.