BORDO BULAMACI UYGULAMA ZAMANI

Tarih : 2021-12-04 / Kategori : Genel Haber

BORDO BULAMACI  UYGULAMA ZAMANI

        Tarım şehri olan Iğdır narenciyenin dışında birçok çeşit meyvenin yetişmesine olanak sağlayan iklim çeşidine  mevcuttur. 
Çeşitliliğin bol olması aynı zamanda zararlılar ile mücadelenin de zamanında ve uygun ilaçlarla yapılmasını gerektirmektedir. Bu zararlılarla mücadelenin daha etkili ve daha ucuz olabilmesinin yolu da bordo bulamacıdır.
     

   Sonbaharda ağaçların %75’i ya da tamamı döküldüğünde %2-2.5 dozda ve ilkbaharda gözler uyanmadan 1 hafta önce %1-1.5 dozda bordo bulamacı uygulanmalıdır.
        Bordo bulamacı ertesi yıl çıkabilecek potansiyel olarak bulunan pek çok hastalığa karşı etkili ve ekonomik bir mücadele yöntemidir. Çiftçilerimizin bu dönemde meyve ağaçlarına %2-2.5 oranında bordo bulamacı uygulaması gerekmektedir.
         Bordo bulamacı; yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında karaleke ve ateş yanıklığı hastalığına sert çekirdekli meyve ağaçlarında yaprak delen (çil), dal yanıklığı ve bakteriyel kanser hastalığına, eriklerde cep hastalığı, şeftalide yaprak kıvırcıklığı, cevizde antraknoz, yosunlaşma gibi birçok hastalığa karşı kullanılan bir tarım ilacıdır.

Haber: Ebulfez Şıktaş

Facebook Beğenenler

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.