Cabbar ŞIKTAŞ NE GARİPSİN DÜNYA
Tarih : 2019-05-01
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞ        NE GARİPSİN DÜNYA

        Kendimle çelişerek başladım yazıya, dünya mı garip, insanlar mı? Başlığı attıktan sonra yazıya başlayınca “dünya’ya sitem etmenin ne manası var” dedim içimden. Dünya mı bize dedi kötü olun, kötülerle birlikte olun. Yoksa biz insanlar mı kötü olmayı tercih ettik? 

         Zavallı dünya, üzerinde barındırdığı insanoğlu ona kötülük ettikçe, o nimetleriyle onları doyurmaya devam ediyor. Evrende bir toz zerresi kadar bile büyük olmayan ama biz üzerinde yaşayan insanlar için çok büyük olan dünya da iyi ki de ebedi yaşamıyoruz.  Şayet ebedi yaşanılsaydı bu gün ki insanoğlu çok daha kötü olurdu. Vahşileşirdi. Acımasızlaşırdı. Yaşamak için öldürürdü. Kim bilir belki de öldürdüğünün etini yerdi. Gerçi şimdi de yiyoruz ya! Ama dünya biz insandan çok daha merhametli ve de duyarlı…  

         Dünya insana nimet verir, biz ise dünyamıza zarar veririz. 

         İnsan da insana emek verir, döner emek verdiğini yemeye başlar. 

         Dünya muhteşem varlığıyla üzerinde barındırdığı milyonlarca canlıya hayat verir. 

          İnsan ise aç gözlülüğü ile etrafındakileri yok etmeye çalışır. Tek hükümdar olmak ister. 

          Dünya biz insanoğlunun ihanetine rağmen, yine de yaşatmaya meylederek dönmeye devam eder. 

          İnsanoğlu ise, insanların hep kendisine muhtaç olması için arayış içinde olur. Yaşamak için köle olmalısın düşüncesini yaygınlaştırır. 

         İnsanoğlu ile dünya arasında kıyaslama yapsak dünyaya karşı hep kaybederiz. Yüce yaradan öyle bir düzen kurmuş ki, bu sırrı çözebilmek için önce insanın kendisini keşfetmesi gerekiyor. 

        Kendisini keşfedemeyen insan, duygularıyla, etkileşimiyle, fevri davranışlarıyla hareket eder. Nitekim bu sebeplerden ötürü dünya da; bir birini yiyen, öldüren, başını kesen yine insandır. 

         Siz hiç bir hayvanın kendinden veya başka bir cinsten hayvanın yavrusuna tecavüz ettiğini gördünüz mü? 
İçgüdüleri ile hareket eden ve ekolojik dengenin devamı açısından sadece doymak için avlanan hayvan,  karnı doyduktan sonra avlanmaz. Doğaya, yaratılana zarar vermez. 

         Ama biz insanoğlu doyumsuz yaratıklarız.  Dünyayı verseler, gezegenden başka dünyalar peşinde koşarız. Ölümün hak olduğunu bildiğimiz halde kul hakkı yer, çıkarlarımız için birinin ölümüne bile razı oluruz. 

         Bazı insanları, hayvanlara hakaret olmasın diye, hayvani duygulara sahip diye asla yaftalamam. Çünkü hayvanlar içgüdüleri ile hareket ederler. Allah onlara bu özelliği vermiştir.

         Ama biz insanoğluna ise akıl vermiştir. Akıl sahibi olmamıza rağmen böylesine kötüysek, Allah bizleri kötü insanlardan korusun demekten başka elimizden bir şey gelmez. 

         BELEDİYENİN DUYARLILIĞI

         Iğdır’da gıda fuarı adı altında gayri sıhhi bir şekilde kurulan fuar çadırları, esnaftan ve medyadan gelen tepkiler üzerine Iğdır belediyesi konuya müdahale etmiş ve çadırların kaldırılmasını sağlamıştır. 

         Aynı zamanda yine esnaftan gelen yoğun şikâyetler üzerine sergi arabalarının şehrin tamamında gelişi güzel sergi aracıyla bulunması, hem trafiği aksatmakta, hem de esnafa zorluk çıkartmaktaydı. Iğdır belediye başkanı Yaşar Akkuş’un girişimi neticesinde sergiler kaldırılmış, zabıtanın sıkı denetimleri ile de tekrardan sergi çalıştırmamalarına izin verilmediği görülmüştür. 

         Buna bağlı olarak esnafın da kaldırımları işgal ederek yayaların geçişini engellememesi açısından kaldırıma konulan sebze ve eşyaya izin verilmediği, eşyaların dükkân içine kaldırıldığı görülmüştür.   

        TARIM VE HAYVANCILIK OLMADAN KALKINMA OLMAZ

         Bunu her gün söyleyeceğim. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik çıkmazın çözümü sadece ve sadece tarım ve hayvancılıktadır. Tarım ürünü ve et ithal etmekle bu iş düzelmez. Böylelikle her geçen gün daha kötüye gideriz. Bu kötü gidişatın çözümü tarım ve hayvancılıktadır. 

         DAVET EDİLSEYDİK BİZDE GELİRDİK

         Geçtiğimiz gün Iğdır’da güzel bir iş yeri açılmış. Merkezi Nahcivan’da bulunan Cahan Holding şirketler gurubu tarafından Iğdır’da Magna isimli bir mağaza açılışı yapılmış. Yapılmış diyorum çünkü haberimiz yoktu. Valilik facebook sitesinde gördüm. Nahcivan Ali Meclis Başkan Yardımcısı Sayın Azer Zeynalov’da açılışa iştirak etmişler. 

         Görüşmek, Iğdır-Nahcivan arasında ki ticaretin artırılması için bilgi alış verişinde bulunmak isterdik, belki soracağımız soruların yanıtlanması iki ülke arasında ki ticaret hacminin artırılmasına katkı sağlamış olurdu. 

        Ama ne hikmetse Iğdır’a gelen üst düzey hiçbir kişiyle, istisnalar hariç hiçbir gazeteci temas kuramıyor kurdurulmuyor.  

        AK PARTİ TUTULMAZ’LA DEVAM MI DEMİŞ?

         Kızılcahamam da yapılan Ak Parti değerlendirme toplantısında il teşkilatlarında değişimler olacağı söylentilerinin ardından alınan bilgilere göre Ak Parti genel merkezinin İl Başkanı Ahmet Tutulmaz ile devam edeceği söylentisi duyulmuştur. 

         İl Başkanı Ahmet Tutulmaz’ın bu konuyla alakalı bir açıklama yapması, halkı bilgilendirmesi daha doğru olacaktır.  

         BENDE İZNİNİZLE DİYORUM

         Oğlum Muhammet Ali Şıktaş’ın Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezuniyet törenine katılmak üzere bir kaç günlüğüne Isparta’ya gidiyorum. Kalın sağlıcakla. 

 

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.