Cabbar ŞIKTAŞ Adı Yeşil Iğdır, Kendi Değil
Tarih : 2019-08-12
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞ       Adı Yeşil Iğdır, Kendi Değil

       Aslında Iğdır’ın birçok alanda birincilikleri var da farkında değiliz. Euronews'in çıkardığı Türkiye’nin orman haritasında, en az ormanlık alanın bulunduğu iller sıralamasında Iğdır Türkiye'de birinci oldu.

        Aslında en az ifadesi yanlış bir ifade, hiç yok ifadesi daha doğru olurdu. Çünkü Iğdır’da hiç orman yok ya da birkaç yıl öncesine kadar dağlarda bir dikili ağacımız bile yoktu. Orman Müdürü Taner Tazegün’ün çabasıyla yapılan ağaçlandırma ile kısmen de olsa küçük küçük ormancıklarımız oldu. Tabii bu ormanımız var anlamına gelmez.  Antalya, Kastamonu, Mersin, Muğla, Kütahya gibi ormanımızın olmasını çok isterdik doğrusu, maalesef ki bu mümkün değil. Çünkü ağaç dikmeyi yatırımdan saymayan, gereksiz bulan, hatta yeri geldiğinde basit sebeplerden ötürü ağaç kesebilen bir anlayışa sahibiz.  Mantık bu, keseriz, ekeriz bir daha çıkar. Çıkar çıkmasına da biz göremeyiz.

       Iğdır isminin önüne yeşil sıfatının eklenmesi Iğdır’ın yoğun ağaçlık olmasından kaynaklanıyordu. Düşünün; Yeşil Iğdır Gazetesi 65 yıl önce ismini Yeşil Iğdır koydu. Yani bu demek oluyor ki, Iğdır yüzyıl önce yemyeşildi. Şehir merkezindeki yapılaşma ile yeşili katlettik. Artık Iğdır’a yukarıdan baktığımızda ortası Kaz Dağları'nda olduğu gibi kel gözüküyor.  Zamanında yapılaşma dağa doğru değil, ovaya doğru kaydı.  Haliyle ova yeşil örtüsünü kaybetti.

       Ancak dağlarımız da gerçekten vahim durumda. Onlarca, yüzlerce kilometrede bir tek ağaç bulmak mümkün değil. Ağrı, Iğdır, Kars ve Erzurum’un doğu kısmında ağaçlandırma nerdeyse yok gibi. Kısmen Kars Sarıkamış’ta orman var. Kağızman'da meyve bahçeleri,  Iğdır’da meyve bahçeleri ve kavaklarımız var.  Iğdır ve Ağrı dağları tamamen ağaçsız. Çıplak dağlar, meralar, aşırı otlatıldığı için de su tutmaz ve yaz aylarındaki yeşillik iki ay zor dayanır.

       Geçenlerde bu olumsuz tabloya dikkat çekmek için Iğdır eski milletvekili Dr. Sinan Oğan twitter’de bir paylaşım yaparak dikkatleri ormansız Iğdır’a çekti ve şöyle dedi: En az orman Iğdır’daymış. Oysa adı “Yeşil Iğdır”dır. Doğunun Çukurovasıdır. Bu Iğdır’a yakışmıyor. Iğdır’da bir kampanya başlatılmalı, çalışma yapılmalı ve kent “Yeşil Iğdır” ismine yakışır olmalı!

        Oğan’ın bu serzenişini yerel yöneticilere iletmek ve bir kamuoyu oluşturmak maksadıyla şehrimizin yeşillenmesine katkıda bulunalım dedik. Gerçi bu ve benzeri çok yazılarımız olmuştu. Hatta geçtiğimiz ay Nahcivan’da gördüğüm tablo Iğdır’da da uygulanmalı dediğimde kimse kulak bile asmamıştı. Bu vesileyle tekrarlamakta yarar görüyorum. Çünkü kulak asılsa birileri biraz yorulur. İş yapmak zorunda kalırlar. Onun için sanırım okundu ama görmezden gelindi.  Nahcivan’da yol kenarlarında her kurumun bir ormanı var. Öyle devasa ormanlar değil elbette. Küçük küçük, bir, üç, beş dönümlük araziler tahsis edilmiş ve ağaçlandırılmış. Hatta Cumhurbaşkanı Sayın Vasıf Talıbov bile zaman buldukça ağaç bakımı, dikimi ve sulama işlerine katılıyor. Kurumlar diktikleri ağaçları kendi içlerinde oluşturdukları sıra usulüne göre sulamakta, bakımını yapmaktadırlar.

      Nahcivan’a gidenler mutlaka görmüşlerdir.

       Dağlarımız

       Adına şiirler yazılan,  şarkılar söylenen, makaleler yazılıp, fotoğraflar çekilen muhteşem Ağrı Dağımız ve şehrimizi çepe çevre saran sıralı dağlarımız  maalesef ki çıplak kalmıştır.

      Ağrı Dağ'ında bir kısım ormanlık ve meşelik vardı. Hepsi yakıldı, yıkıldı, kesilip kış yakacağı olarak kullanıldı. Devletimiz politika gereği bu işe el atarsa, Iğdır Orman Müdürlüğü Erzurum Bölge’nin lütfuna bırakılmaz ise Iğdır dağları çıplaklıktan kurtulur. Yok, eğer yine okuyup görmezden gelmeye devam edilirse bizler de yazdığımızla kalırız.

      Zaten birçok şeyi sadece yazmakla kalıyoruz.

      Yazılıp çizilenlerin, istek ve şikâyetlerin karşılık bulduğu hiçbir mevki ve makam maalesef yoktur. Çoğunlukla günü kurtarmak, yarınları garanti altına almak için çalışılır, memleket meseleleri de her zaman ikinci planda tutulur.

       Zaten şu sorunu giderin, bu konuda önlem alın, halkın beklentisi şudur gibi yazılar kaleme alındı mı hiçbir idareci beğenmez. Hep alkış çalınmasını ister. Çünkü alkış sesi insana ayrı bir haz veriyor. Her şey yolundaymış algısı yaratıyor. Motive edip ziyaret sayısını artırmasını sağlıyor.

       Ümitsiz değilim elbette, inanıyorum ki bu ziyaretler sayesinde Iğdır huzura, refaha, bolluğa, aşa, işe kavuşacaktır(!).

       HÜKÜMETE TEŞEKKÜRLER

       AK Parti hükümeti konut faizlerini 0.99’a çekerek ülkede birikmiş olan emlak stokunu eritmeyi, tıkanan inşaat sektörünü canlandırmayı başardı. Buna paralel olarak faizler düşerse, döviz yükselir deniyordu, ama tam tersi oldu dövizde düşmeye başladı.

        Yapılan bu hamle ile piyasalar az da olsa moral buldu. İnşaat sektörü birçok sektörü beraberinde canlandırdı. Umarız bu karar uzun süre devam ettirilir ve piyasalar canlı kalır.

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.