Cabbar ŞIKTAŞ AK PARTİ’DE YENİ DÖNEM
Tarih : 2019-11-18
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞ AK PARTİ’DE YENİ DÖNEM 

Öncelikle şunu belirtmek isterim. 

Gazetecilik hayatım boyunca görevdeyken imtina edip herhangi bir eleştiri yapmadıysam, görevden alındıktan sonra da bir şey yazmam. 

Yok, eğer görevdeyken eleştirmişsem, görevden alındıktan sonra da konu bütünlüğü içerisinde kişi haklarına dokunmadan, geçmişte şöyle hatalar olmuştu şeklinde yorum yapabilirim. 

Bana göre bir yetkili görevdeyken her türlü yalakalığı yapıp, görevden alındıktan sonra da arkasından atıp tutmak aciz, basit, ucuz insanların işidir. 

Yaklaşık 6 yıl boyunca Ak Parti’de İl Başkanlığı yapan Av. Ahmet Tutulmaz ile yıldızımız pek barışıktı diyemeyiz. Ama her şeye rağmen, bana yanlış gelse de, kendisine doğru olan kararlarının yalpa yapmadan arkasında durması, aldığı kararları sonuna kadar takip etmesi, dost, arkadaş dediklerini gücü nispetinde koruyup gözetmesini hep takdir etmişimdir. 

Ahmet Tutulmaz’ın Ak Parti il başkanlığından istifa etmesinin ardından partide olağanüstü bir hareketlilik başladı. Onlarca kişi Ak parti il başkanlığı için müracaat etmiş durumda. Bu gün Ak Parti genel merkezinden gelecek olan yetkililer aday adaylığı için müracaat eden kişilerle görüşecek ve elde edilen verilerle Ankara’ya giderek kongreye kadar ki il başkanını belirleyecekler. 
Yani birkaç gün içinde belirlenecek olan il başkanı, partiyi kongreye taşıyacak, ama bu atanan kişi muhtemelen kongrede de aday gösterilecektir. 

YÜKSELEN SESLER

Müracaat edenlerle ilgili yapılan yorumlara baktığınızda kimisi diyor ki; “Adaylık için müracaat edenler arasında partiyle hiç alakası olmayan kişiler var.” 

Bir başkaları da diyor ki; “17 yıldır hep aynı simalar, hep aynı kişiler, hep aynı kadrolar.” 

Bu iki görüşün kendine göre haklı ve haksız yanları var. 

Mesela “partiyle alakası olmayanları” dışlarsanız, ne değişmiş olacak? Mevcutlar 17 yıldır başarılı olmuş olsalardı zaten parti değişim başlatmazdı. 

Ya da parti içinden birisinin il başkanı atanacak olması aynı düzenin bir devamı olmayacak mı? 

İl Başkanlığı için müracaat edenler arasından veya teklif götürülen birinin il başkanı yapılacağı muhakkaktır. Ama önemli olan toplumun hemfikir olabileceği birisinin il başkanı olmasıdır. 

Hem partilileri, hem partiye yakınlık duyanları kucaklayacak bir anlayışın hâkim kılınması gerekmektedir. 

Geçmişte partili olmayanlar bir şekilde ötekileştirildi. İnsanlara emrivaki oy verdirmeye çalışıldı. Son yerel seçimde de bunun seçmen tarafından reddiyesi ortaya konulmuş oldu. Yani aklın yolu devreye girdiğinden ülke genelinde Ak Parti yeniden yapılanmaya girmiş, eski partililer bir tarafa itilmeden, yeni yüzlerle, yeni kadrolarla partinin toparlanması amaçlanmıştır. 

Eğer ki bunlar partili değil, bunlarla olmaz denirse, ya da bunlar zaten hep buradaydı, bunlarla olmuyor, bunların atılması lazım denirse iş başlamadan bitmiş olur. 

Gördüğümüz ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalardan işittiğimiz kadarıyla Ak Parti ülke genelinde kendini yenileme startını vermiş bulunuyor. 

Değişim bir tek parti teşkilatlarında olmayacak. Zaten bir tek parti teşkilatlarında değişim olsa sonuç pek değişmiş sayılmaz. 

Değişim, teşkilatlarda, bakanlıklarda, valilerde, bürokratlarda da olacaktır. 

Çünkü her bir kendine ayrı bir saltanat kurmuş durumda. 

Şehrin valisi Cumhurbaşkanıyla yarışırcasına diplomasi uyguluyor. Halka selam verdiğinde, o selamı o halkın lütuf sayması isteniyor. Koruma ordusu, sirenler, çakarlar, doğrusunu söylemek gerekirse halk tarafından hiç mi hiç benimsenmiyor ve içten içe tepki duyuluyor. 

Ak Parti 17 yılda ülkeye birçok hizmette bulundu. Kendi ilimizden bahsedecek olursak Havalimanı hayaldi gerçek oldu.  Doğalgaz hayaldi gerçek oldu. Duble yollar, okullar, köy yolları, içme suları, sosyal devlet atılımı ile işsizlik maaşı, bakım maaşı, evde bakım hizmeti ve sayacağımız onlarca yenilik yapıldı. Ancak bunları anlatmak yerine, basit işlerle ilgilenen, insanları kutuplaştıran,  yıllar yılı insanların ötekileştirildik hissine kapılmasına sebep olan adımlar atıldı. 

Bu olumsuzluklar yazıldığında cevap vereceklerine azarlamayı tercih ettiler. 

Tarım hayvancılık perişan, bu işe el atın, ithal et getirmekle sorun çözülmez, yerli üretici bitiyor, imdadına yetişmezseniz durum vahim denildiğinde, gerçek dışı rakamlar açıklayarak üreticiyle alay eder gibi tutum sergilediler. 

Bu ve benzeri birçok konuya Cumhurbaşkanının müdahale etmesi bekleniyordu. Hem de bugünden, yarına olsun isteniyordu. Elbette hızlı olmayabilir ama yükselen sesler bir şekilde duyulur ve günü geldiğinde de gereği yapılır. 
Bu başlatılan hamlelerle Ak Parti çıtasını yükseltmeye başladı. 

Muhalefet edebilirsiniz, ama gerçeği görmezden gelmek te olmaz. Bu gün itibariyle Ak Parti bana göre iyi bir çizgi yakaladı. Yukarı da sıraladığım değişimleri zaman kaybetmeden gerçekleştirdiği takdirde ilk genel seçimde yine ezici çoğunlukla kazanacağından hiç şüphem yoktur. 

Iğdır’da da artık yeni bir vizyon ortaya konulduğu andan itibaren, MHP tabanının büyük bir kısmının Ak Parti’de siyaset yapacağından hiç şüphem yoktur. 

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.