Ne İstersen Komşuna İki Katını Vereceğim

Iğdır’ın durumu "cin" meselesine dönmüş durumda.

Lambadan çıkan Cin adama sormuş, ne istersen komşuna iki katını vereceğim, demiş. Adam da hiç düşünmeden: "Benim bir gözümü oy." demiş.

Gözünün birinin kör olmasına razı olan adam, komşusunun iki gözünün kör olmasının mutluluğunu yaşamak istiyormuş.

İşte Iğdır aynen böyle bir durumda. Soluduğumuz hava hepimizi öldürüyor olsa da, ben elimdeki imkanı sana kullandırmam mantığı hakim.

Iğdır ülke genelinde bir tek birinciliğe sahip. O da hava kirliliği. Başka da birinciliğimiz, özelliğimiz, cazibemiz maalesef ki yoktur.

Mikroklima iklimine sahip Iğdır Ovası hava sirkülasyonunun en az olduğu ildir.  Hava sirkülasyonu olmayınca haliyle şehrin üzerine çöken toz bulutu dağılmıyor ve insanlar bu tozu soluyup duruyorlar.

Önlem almak için sağ olsun devletimiz  ve hükümetimiz Iğdır’a doğalgaz getirdi. Ve hava kirliliği bir nebze de olsa giderildi. Ancak yine de ülkemizin en kirli havası Iğdır’da. 

Çevre Müdürlüğü üstün gayretler göstererek kalitesiz katı yakıtın şehre girmesine müsaade etmiyor. İş yerlerini denetliyor ve havayı kirleten katı  yakıtın yakılmaması için sürekli uyarıda  bulunuyor.

Peki bu şehrin tozunu gidermeyi hiç kimse düşünmüyor mu?

Malum Iğdır Belediyesi HDP’de. HDP’li belediye olunca hem kurumlar hem de bakanlıklar hep mesafeli duruyor. Rutin belediyecilik hizmetlerinin dışında özel bir ilgi görüyor desek yalan olur.

Aslında şöyle diyoruz, bizim bir gözümüzü oyun!

İyi de birimizin bir gözü, diğerinin iki gözü kör olmuyor mu?

Bu saçma, anlamsız, insanların ölümüne razı olurcasına mantıksız hareket etmek kime ne fayda sağlar.

Gidin HDP’li olun demiyorum. Sadece şunu diyorum. Bu şehir kirli ve tozlu. Bu tozlar her gün havada uçuşuyor ve bizler de şehrin sakinleri olarak bu tozu soluyoruz.

İş-Kur’dan anlamsız, gereksiz, bir camiye onlarca iş-kur elemanı vereceğinize bir aylığını da olsa verin belediyeye bu şehri süpürttürün.  

Hava kirliliğinin büyük bir kısmı yerdeki tozdur. Bu toz bulutunun giderilmesi için öncelikle şehrin süpürülmesi gerekiyor.

Belediyenin durumu ortada, elinde yetki olsa belki temizlik elemanı alacak ama, bu yetki yok, ve bu işi için Maliye Bakanlığının mutlaka destek olması gerekir.

Kadrolu elaman alımını gerçekleştiremiyorsa bari İş-Kur’dan destek olunsun ve şehir temizlensin.

Vali bey sizde biliyorsunuz, biz de görüyoruz ki Belediye Başkanı Yaşar Akkuş şehrin sorunlarını gidermek için gece gündüz demeden çalışıyor. Bir şeyler yapma gayreti içerisinde, niçin yardımcı olunmasın ki?

İş-Kur’dan verilecek olan personelle bu şehir temizlense, şehrin sakinleri olarak hepimiz en azından temiz bir hava solusak fenamı olur.

Ey cin, ne benim bir gözümü oy, ne de komşumun iki gözünü. Sen şu havayı temizle de topluca ölmeyelim! 

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.