Cabbar ŞIKTAŞ IRKÇILIK YAPAN ALÇAKTIR
Tarih : 2019-12-15
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞIRKÇILIK YAPAN ALÇAKTIR

Gazetecilik mesleğimde ve özel yaşamımda yapmadığım ve asla yapmayacağım şeylerden birisi ırkçılıktır. 

Ama şunun farkındayım, siz nasıl davranırsanız davranın sizi sevenler olduğu kadar sevmeyenlerde olacaktır. Sevenler zaten iç dünyalarında size karşı sevgi besler ve bunu konuşmaya ihtiyaç duymazlar, ama sevmeyenler sizi karalamak için sürekli arayış içinde olurlar.  

Bilindiği üzere Ak Parti il teşkilatı günlerdir belirlendi, belirlenecek muamması ile çalkalanıp duruyordu. Her kes sokakta bu konuyu konuşuyor ve son güne yaklaşıldığında net ifadelerle Kürt olursa Ferdi Turan, Türk olursa Ali Kemal Ayaz olacak deniliyordu.  Bunu partili, partisiz, Türk, Kürt herkes konuşuyordu. 

Hatta Iğdır’a gelen Ak Parti koordinatörü görüştüğü il başkan aday adaylarından edindiği intiba ile raporun da 17 yıldır il başkanlığı Kürt’e verilmiş ve Azeri Türk’leri de il başkanlığını istiyor demiştir.  

İl Başkan Vekili ve Başkan Yardımcısı Ferdi Turan’la yaptığım görüşmede il başkanlığının kendisine verileceğini tahmin ettiği yönünde bir açıklama yapmış ve şöyle demiştir: “Genel Merkez şöyle de bakıyor olabilir.  Iğdır’da siyasi partilerin çoğunun il başkanı Azeri Türk’ü, haliyle genel merkezin bunu dikkate alacağını da düşünüyorum. Şayet il başkanlığını alırsam çok  güzel bir teşkilat kuracağım.” Demişti. 

Geçtiğimiz gün Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan,  çağrılan  4 kişiden Ali Kemal Ayaz’ı il başkanı, Güven Demirel’i de merkez ilçe başkanı olarak atadı ve herkes gibi bizde bunun haberini yaptık. 

Haberde ayrıntıları da yazarak öncelikle Iğdır’da birlik ve beraberliğin tesis edilmesi gerektiğine vurgu yapılmış ve Ak Parti 17 yıl sonra ilk kez il başkanlığını bir Türk’e verdi demiştik.  Türk’e verildi  ifadesinin neresinde  ırkçılık var anlamadım. Kaldı ki bunu konuşan, bunu söyleyen, bunu yorumlayan da yine Kürt –Türk herkesti. Ama birileri bunu malzeme edip bana ırkçılık yaptı yaftası vurmaya çalıştı. Ben kendimden eminim, bu boş söylem tutmaz. 

Ak Parti kurulduğu günden itibaren İl Başkanını Kürt, Merkez ilçe Başkanı’nı Türk yapmıyor muydu? 17 Yıl sonra bir değişiklik yapılmış ve İl Başkanı Türk, Merkez ilçe başkanı Kürt atamıştır. Ben partili değilim, gazeteciyim. Bu bir gazeteci için haber ayrıntısıdır. Bunu yazarken ne kimseyi karalıyorum, ne kimseye hakaret  ediyorum.  Var olan bir duruma kaleme almış oluyorum. 

Aslında hiç açıklama bile yazmayacaktım ama hassas olduğum bir konu olduğu için açıklama yapma ihtiyacı hissettim. Bir haberden ötürü eğer ki Cabbar Şıktaş ırkçılık yapmıştır denilirse ve yazıyı bir bütün olarak okuyup yorumlamadan direk ırkçı yaftası yapıştırılmaya çalışılırsa bunun art niyetten öte hiçbir açıklaması olmaz. 

Kaldı ki Ak Parti de diğer siyasi partiler gibi bir partidir.  Kimin yöneteceği çokta önemli değildir. Önemli olan iktidar avantajlarının şehre yansıtılmasıdır. Yeni gelen yönetim bunu başarırsa hanelerine artı olarak yansıyacaktır. Yok, eğer başaramazlarsa eski olarak yazılır. Mesela,  şu an bile Kürt’ten de, Türk’ten de partiye kırgın onlarlar vardır. Kimisi vefasızlık gördüğü için kırılmıştır, kimisi verdiği onca emeğin bir çırpıda hiçe sayılmasından ötürü kırgındır. Eğer atanan teşkilat bu kişileri kazanabilirse ne ala, kazanmazlar ise kendileri kaybederler. 

Birde şöyle bir durum var. Siyaseti Ak Parti’de yapıp, oyu başka partilere verenler var. Bana göre bu da yanlıştır.  Siyaseti nerede yapıyorsan, oyunu da oraya vermelisin. 

Sonuçta hepsi geçici makamlardır. Yarın bu halkın ortak değerini gözetecek, şehrin kalkınmasına hizmet edebilecek, ayrımcılık yapmadan şehri bir bütün kabul edip herkese eşit davranacak bir kadro olmaz ise 17 yıldır bir kere Milletvekili kazanan Ak Parti şimdi de kazanamaz. 

Yok, eğer halkın üzerinde hemfikir olabileceği bir kadro kurulursa, faaliyetler yine halkın hemfikir olabileceği şekilde şekillenirse ve ilk genel seçimde yine halkın kabul edeceği bir adayla seçime gidilirse şüphesiz ki başarı elde edilebilir. 

Elbette bu bir varsayım. Her parti de kendine göre bu hesaplamaları en ince ayrıntısına kadar yapacaktır.

İyi hesap yapar kazanır. 

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.