Cabbar ŞIKTAŞ Siyasetin Güzel Yanları
Tarih : 2019-12-23
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞSiyasetin Güzel Yanları 

Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atamaları yapılan Ak Parti Iğdır İl Başkanı Ali Kemal Ayaz ve Merkez İlçe Başkanı Güven Demirel Cuma günü dost arkadaş ve partilileri tarafından havalimanından karşılanarak parti binasına getirildiler.  

Başka partilerde olsa her iki başkanın aile bireyleri, birkaç arkadaşı ve partilisi gidip sessiz sedasız karşılama yapardı. Ak Parti farkı ve özelliklede Ferdi Turan farkı burada ortaya çıktı. 

İl başkan olmak için Ferdi Turan’da müracaat etmişti. Ali Kemal Ayaz ile Ferdi Turan arasında git gel yaşandığını da herkes biliyordu. Hatta salonda Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisiyle ilgilenmesi ve onore etmesi de dikkatlerden kaçmamıştı. Beyefendi, sağduyulu, toplumun her kesiminin sevgisini kazanmış olan bir profile sahip olan Ferdi Turan, yine kendine yakışanı yaparak Ak Parti il başkanı olarak atanan Ali Kemal Ayaz ve Merkez İlçe Başkanı Güven Demirel’i karşılamak için tüm teşkilatlarına mesaj göndererek karşılama organizasyonuna katılmalarını istedi. 

Kendisine il başkanlığı verilmedi diye küsüp kenara çekilmedi. Demokrasiye inanan bir siyasetçi gibi davrandı. Karşıladı parti binasına getirdi ve bir konuşma yaparak yeni başkanlara başarı diledi. 

Ak Parti İl Başkanı Ali Kemal Ayaz ve Güven Demirel’e bizlerde başarı diliyoruz. 

Bu günden itibaren Ak Parti yeni bir il ve ilçe başkanıyla yoluna devam edecek, yarınlar ülke gündemine nasıl bir yol haritası çizecek bilinmez, bildiğimiz şudur ki, Ak Parti erken seçim olmasa 2023 yılına kadar henüz iktidarda. Ve seçim sonrası da yine en güçlü parti olarak seçimden çıkabilecek bir alt yapıya sahip. Çünkü partiler içerisinde teşkilatlarıyla ve partilileriyle en yakından ilgilenen partidir diyebiliriz. 

Ali Kemal Ayaz’ın Ak Parti il başkanlığına gelişi de Iğdır’da ki bazı dengeleri değiştirir diye düşünüyoruz. Şimdilik bu konuyu açmayı doğru bulmuyorum. Zira bu dengelerin değişiminde Ali Kemal Ayaz’ın yapacağı hamleler dengelerin değişmesine ya da değişmemesine sebep olacaktır. 

Bilindiği üzere ülke genelinde 17 yıldır iktidar olan Ak Parti, Iğdır’da Milletvekili Ali Güner ve Nurettin Aras dönemleri dışında hep muhalefette kaldı. Hükümetin kendi inisiyatifine kalan yatırımlarını alabildi. Havalimanı, Üniversite, Duble yol, Doğal Gaz, Ünlendi barajı gibi birtakım yatırımlar aldı ama daha çok yatırım yapılabilirdi. 

Haliyle birikmiş birçok sorun var. Bu sorunların giderilebilmesi için sıkı bir çalışmaya ihtiyaç vardır. Ali Kemal Ayaz seçimlere kadar bu sorunlarla il başkanı olarak ilgilenecektir. Seçimde ise halkın üzerinde hemfikir olacağı bir adayla yola çıkarsa kazanır ve Iğdır’ın çözüm bekleyen sorunları daha kolay halledilmiş olur.

MİSYON YÜKLEYİN, AMA ABARTMAYIN 

Ali Kemal Ayaz Ak Parti dışında herhangi bir partinin il başkanı olsaydı bu kadar gündem olmazdı. Ak Parti’yi siyasi olarak eleştiren, hatta oy vermeyenler bile il başkanlığını gündemlerinden düşürmediler. Bu da şunu gösteriyor ki, Ak Parti ülke gündeminde derin bir yer edinmiştir. 

Her ne kadar ben Ak Partiliyim diyenler tarafından Ak Parti yıpratılsa da, yine de Ak Parti ülkenin gerçeğidir. 

Bu gerçekle hareket edildiği için İl Başkanı Ali Kemal Ayaz’a misyon yüklenilmekte, beklenti artmakta ve ilgi tavan yapmaktadır. 

Şüphesiz ki Ak Parti İl Başkanı Ali Kemal Ayaz’da bu gerçeğin farkındadır. Halkın beklentilerini hissediyordur. Sadece çıkarı için etrafta pervane olanları da biliyordur, yürekten yanında yer alanları da anlıyordur. 

Ama sözlü olarak söylediğim bir sözü yazılı olarak ta ifade etmeyi doğru buluyorum. Bu şehirde yaşayanların hepsi bir bütündür. Kime yanlış yapılsa, herkese yapılmış sayılır. Onun için ayrımcılıktan uzak, adam kayırmacılıktan kenar, gelen bürokratın emrine girip insanlara eziyet etmekten beri durulmalıdır.  

Bir siyasi partinin sermayesi insandır. Eğer ki o siyasi parti insanı kaybederse, kendisi de yok olur. Yani atanan il başkanı bu şehrin insanını mı kaybetmek ister, yoksa yaşadığı şehrin insanına tepeden bakan, umursamayan, ayrımcılık yapıp kendine göre bir dünya kurup egosunu tatmin eden bazı idarecilerden mi kurtulmak ister?

Ak Parti İl Başkanı Ali Kemal Ayaz ve Merkez İlçe Başkanı Güven Demirel’in bu nokta da üstlendikleri misyonu layıkıyla yerine getireceklerine hiç şüphem yoktur. 

AK PARTİ GÖZDEN GEÇİRMELİ

Bakanları, milletvekillerinden seçmeyi gözden geçirmeli.

Atanan valileri devlet adamı niteliği taşıyanlardan belirlemeli.

Bürokratları ahbap, çavuş ya da tarikat veya imam hatip kriteri koymadan liyakat esas alınarak atanmalı. 

Din adına anlamsız, gereksiz, halkı hem dinden ve hem de din hassasiyeti olan Ak Parti’den soğutanlar susturulmalı. 

Ekonominin yarattığı işsizlik bir tarafa, her gün yeni bir kanun çıkararak işvereni canından bezdirmenin manası yok, kanunların azıcıkta işvereni savunacak şekilde çıkarılması gerekir. 

Yapılan yatırımların halkın anlayabileceği şekilde anlatılması şarttır. 

Toplum tarafından eleştirilen yönetici pozisyonunda ki kişilerin, görevde kalması için ısrar edilmesinden vazgeçilmelidir. 

Suriye’li konusunda vatandaşların sesine kulak verilmelidir.

Kısacası doğru hamleler yapmakta fayda var diye düşünüyorum.  

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.