Cabbar ŞIKTAŞ Virüsten Çok, Yalakalık Öne Çıktı
Tarih : 2020-03-16
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞVirüsten Çok, Yalakalık Öne Çıktı

Sanki korona virüsünü Ak Parti hükümeti ithal etti gibi bir yaygara koparan varda, işgüzar boş bedeviler savunma yapıyorlar. Ak Parti bu göçebelerin savunmasına kaldıysa, Allah Ak Parti’ye yardım etsin derim. 

Vatandaş 'Önlem alındı mı?' sorusunu elbette ki soracaktır. Bu sorulara tahammül gösteremeyip kendilerine virüsten alan oluşturmaya kalkanlar, sadece mide bulandırırlar. 

Korona ile ilgili yeteri kadar önlem alındı mı, hastalık ülkemizde hangi seviyede, bütün hastanelerde bu hastalığa teşhis koyabilecek alt yapı var mı? Bu vb. soruları yöneltmek gayet makul bir davranıştır. Bu soruların muhatabı olarak kendilerini gören ve yalakalık yapmak için her fırsatta, her şeye cevap veren sünepeler sussa çok daha doğru olacaktır. 

TV ekranları 7/24 bu tip insanlarla dolup taşmış durumda. Sosyal medya da durum aynı. Bilen bilmeyen herkes korona virüsünü konuşuyor. Halka telaş yapmayın diyen yok, marketleri boşaltmayın diyen yok, zam yapmayın diyen yok. Diyenlere de cevap veren hakaret eden çok. Allah ıslah etsin ne diyelim.  

Hükümetin ve Sağlık Bakanlığının korona virüs ile ilgili aldığı önlemleri elbette ki görüyoruz ve onaylıyoruz.  

Tedbir bizden, takdir Allah’tandır. 

Dünya genelinde yaklaşık 130 ülkede bu meret hastalık görülmüş ve yakın komşularımızda ağır hasarlar oluşturmuştur. Haliyle bizde olmayacağını düşünmek saflık olur. 

Okulların tatili, toplantıların, programların iptali, sınırların kapatılması, uçak seferlerinin iptali, virüsün yayılmaması için alınan yerinde önlemlerdir. Devlet olarak vatandaşlarımızın can güvenliği için yapılması gereken işlemlerdir. 

Tüm bunlar yapılırken elbette aklımıza sormamız gereken sorular gelecek, endişelerimizi sorgulayacak,merak ettiklerimize cevap bulmaya çalışacağız. 

Biri soru sorunca hemen celallenip 'vay efendim sen nasıl soru sorarsın?' deyip Ak Parti’ye yağcılık kokan savunma içerisine girmeniz hiç şık değildir.  

Dediğim gibi bu hastalığı Ak Parti ithal edip getirmedi. Maksimum seviyede önlem alındı ama yine de bulaştı. 
Allah’tan temizliğimize genel olarak dikkat eden bir toplumuz da hastalık en son bize ulaştı ve en az sayıda etkili olabildi. Şimdilik...

Gerçekleri konuşmak gerekirse bizim virüs gibi bir hastalığımız yok, bizim insanlık, insan olma, iyi biri olamama hastalığımız var. 

Korona virüs hastalığı hortlayınca farklı sektörlerde iş kolları açıldı. Millet can derdine düşerken, bazıları da mal derdine düştü. 

Maske, dezenfekte ürünler, kolonya gibi birçok ürün bir anda karaborsa oldu ve iki üç kat fiyata satılmaya başladı. Yani bu kişiler içinde Allah’a inananlar varsa eminim şöyle dua ediyorlardır: “Allah’ım sen virüsü artır, işlerimizi iyi eyle.” insanlığımızın geldiği yer aslında budur. 

Her Ramazan ayı öncesi şunu yazarım: ' Rahmet ayını zamlar ayı yapmayın. İnsanlara ikramlarda bulunacağınıza cebindekini çalmayın. İnsafsızlık yapmayın diye yazar, dilimin döndüğü kadarıyla uyarıda bulunmaya çalışırım. 

Sözde Müslümanız(!) gevşeklik bizde, dolandırıcılık bizde, yalakalık bizde, acımasızlık bizde, komşusuna zarar vermek bizde, fırsatçılık bizde, yalan konuşmak bizde, haram yeme bizde, kul hakkını hiçe sayma bizde, iftira atma bizde, yani anlayacağınız Müslümanda olmaması gereken her şey bizde mevcut. Bu halimizle de elin gavurunu beğenmez, onlara laf ederiz. 

Birey olarak yaşanan bir olumsuzluğu adabı muaşeret ölçüsünde eleştiren birine, hiçbir ahlaki ve dini değeri dikkate almadan, sadece birilerine yaranabilmek adına saldırabiliyoruz. 

Ahlak sınırlarının aşıldığı, insanlığın bittiği, yağcılık ve yaranma kültürünün ön plana çıktığı bir ortamı yaşıyoruz. 
Acı olan da şudur ki: yağcılık yapılan siyasi ve bürokrasi makamları da, yağcılık yapanın geçmişine değil, o anlık yaptığı yağcılığı referans alarak gününü geçirmektedir. Bu kadar ucuz ve basit bir anlayış karşısında korona virüsü bence ikinci planda kalır. 

Korona ile ilgili ülke genelinde bana göre Sağlık Bakanlığı ve hükümet yetkilileri başarılı olmuşlardır. Dünya’yı kasıp kavuran virüs, ülkemizde şimdilik çok fazla bir tahribata yol açmadı ama insanlığımızı sorgulanır yaptı. 

Umarız ve dileriz ki, bu virüs hem can sağlığımızı ve hem de ekonomimizi çok fazla hırpalamaz.

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.