Cabbar ŞIKTAŞ Nahçivan’ın Önemini Daha İyi Anladık
Tarih : 2020-06-01
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞNahçivan’ın  Önemini Daha İyi Anladık

Kovit-19  pandemisinin dünyayı esir almasının ardından iş yerleri kapandı, sınırlar kapandı, sokağa çıkma yasakları getirildi ve her ülke, her şehir kendi dinamiklerinin farkına varmış oldu.

Iğdır coğrafi yapısı itibariyle asıl gelir kaynağı tarım ve hayvancılık olan bir ildir. Ancak bu sınırlı gelir kaynağının yanında bir başka gelir kaynağı da 1992 yılında açılışı Merhum Süleyman Demirel ve Merhum Haydar Aliyev tarafından yapılan Nahçivan gümrük kapısı olmuştur. 

Nahçivan kapısı (Hasret Köprüsü) açıldığı günden itibaren çok çeşitli sınırlamalar getirilmiş olsa da yolcu beraberinde getirilen ve götürülen ihtiyaç maddelerine uzun süreli ve çok katı olacak şekilde  sınırlama getirilmemişti.  

Çünkü Nahçivan ve Iğdır’ın birbirine olan ihtiyaçları her zaman yöneticilerin dikkatinde oldu. 

Nahçivan Ali Meclis Başkanı Sayın Vasıf Talibov, Nahçivan halkının rahat edebilmesi için sürekli yenilikler getirmiş, halkın günü birlik araçlarla Türkiye’ye geliş gidişlerinde çoğu ürünün getirilmesine kolaylıklar sağlamıştır. 

Elbette zaman zaman  aksaklıklar çıksa da bu olumsuzluklar kısa sürede giderilmiş, hem esnafın hem de vatandaşın mağduriyeti önlenmiştir.  

Kovit-19 pandemisi çıktığı günden itibaren yaklaşık 3 aydır Nahçivan’a yük araçları dışında geliş gidişler durdurulmuş ve bu süre zarfında insanların her iki ülkenin kendi yasaları çerçevesinde hareket etmesi sağlanmıştır. 

Şüphesiz ki bu virüs tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de, Nahçivan’da da ekonomiyi olumsuz yönde etkilemiştir. 
Iğdır esnafının büyük bölümü Nahçivan’a yönelik çalışmakta, her türlü ihtiyaç malzemesi satarak ticaret yapmaktadır. 

Belki kapılar açık iken hem esnafımız ve hem de halkımız bunun farkında değildi.  Ama kapılar zorunlu kapanınca  farkına vardılar Nahçivan’ın. 

Bizim yeşillik, Nahçivan’ın göğerti dediği sebzelerin  gelmemesi bile büyük bir kayıp olarak görüldü. Mesela üzüm yaprağı hiç gelmedi. İnsanlar Nahçivan’da ki eş, dost, akrabalarını arayarak kendileri için üzüm yaprağı turşusu yapmalarını istiyorlar. 

Yani yaklaşık 28 yılda Nahçivan ile Iğdır tamamı ile iç içe olduğundan birbirilerine olan ihtiyaçları da gözle görülür düzeyde fark edilmektedir. 

Bu ayın 15’inde bir aksilik olmazsa kapıların açılacağı söyleniyor. İnşallah bir aksilik olmaz da bu hasret biter, insanlar ticaret yapar, ihtiyaçlarını giderirler. 

Pandeminin çıktığı günden itibaren Türkiye’de Sağlık Bakanlığı gerçekten bir devrim yaratmış, aldıkları önlemler ve uyguladıkları tedaviler ile dünyaya örnek olmuşlardır. 

Hakeza Kovid-19 ile mücadele kapsamında Nahçivan’da Ali Meclis Başkan Sayın Vasif  Talibov’un girişimleriyle gerçekleştirilen profilaktik önlemlerin Türkiye’den takdirle izlenildiğini söyleyebilirim. 

Kapılar açıldıktan sonra sosyal mesafeye dikkat edersek, maske ve dezenfektan kullanırsak inşallah hiçbir sorun çıkmayacaktır. 

Yani demem o ki kapıların kapalı olduğu süre içerisinde Nahçivan’ın  Iğdır için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış olduk. 

Bugün itibariyle sınırlı olmak kaydıyla iş yerleri açılacak, seyahat başlayacak, ticaret kısmen de olsa canlanacaktır.  
Umarız ki insanlarımız  sosyal mesafe kurallarına uyar, maske takar ve dezenfektan kullanırlar.

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.