Cabbar ŞIKTAŞ Siyaset, Kriz ve Virüsün Önüne Geçti
Tarih : 2020-06-26
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞSiyaset, Kriz ve Virüsün Önüne Geçti 

18 yıllık Ak Parti hükümetinde iyi kötü bir çok hadise vuku buldu. Cumhuriyet tarihinden itibaren süregelmiş birçok alışkanlığımızı değiştirmek durumunda kaldık.  Parlamenter sistemin lağvedilip, Başkanlık sisteminin uygulanması değişimin en belirgin örneğidir. 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti,  Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakan, Bakanlar, Milletvekilleri silsilesi ile şekillenmişti. Bakanlar seçilmiş milletvekillerinden atanıyordu. Bu alışkanlıklarımız değişerek başkanlık sistemine dönüştü ve Cumhuriyet tarihinde ilk defa Başbakanlık lağvedilerek Cumhurbaşkanlığı (Başkanlık) sistemi hayata geçirildi, Bakanlar milletvekilleri arasından değil, dışarıdan atandı. 

Bakanların sivillerden atanması ile seçilmişler ve atanmışlar arasında inanılmaz bir kopukluk yaşanmaya başladı. Milletvekilleri feryat edercesine haykırarak bakanlar bizleri dinlemiyor, umursamıyor, oy kaygısı ile hareket etmiyorlar serzenişinde bulundu. 

Yaşanan bu olumsuz tablo siyasi açıdan Milletvekillerini bölgelerinde işlevsiz kılarken, partilerinin de güç kaybetmesine neden oldu. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan milletvekillerinin serzenişini haklı bularak bakanlara ayar çekti. Ama aradan geçen zaman yıpranmalarına sebep oldu. 

Ülkemiz uzun zamandır ekonomik kriz ve salgın belasıyla mücadele ediyor. Sonuçta konu insan sağlığı olduğu için herkes çaresizce kurallara uymaya çalışıyor. Ancak normalleşme süreci başlatıldığı günden itibaren siyaset, salgın ve ekonomik krizden daha çok konuşulmaya başlandı. 

Sağlık Bakanlığı salgın sürecini başarıyla yürüttü. Ama aynı şeyi ekonomi için söylemek mümkün değildir. Ekonomideki pansuman tedaviler yarayı iyileştirmiyor. İyileşmek için köklü çözümler gerekiyor. 

Varlıklı, yüksek maaşlı, hatta birçok yerden maaşlı kişilerin asgari ücretle geçinenin halini anlayabilmesi için asgari ücretle yaşaması gerekir. 

Yani salgında elde edilen başarıyı, ekonomik anlamda elde edemedik. Bu da siyasetin daha çok konuşulur olmasına sebep oldu. 

İktidarda olan siyasi parti liderleri sık sık seçim olmayacağından bahsediyorlar. Muhalefet ise gündemi hazırlayıp erken seçim konuşulsun istiyor. Doğrusunu söylemek gerekirse ülkenin bu sıkıntılı dönemde birde seçim masrafı yapması hiç mantıklı değildir. 

Ama tıkanıklığın bir şekilde aşılması gerekiyor. Bunca sıkıntı varken gereksiz atamaların, masrafların hız kesmeden devam ettirilmesi de doğru değildir. 

Yeni seçim sistemi nasıl olacak, milletvekili transferinin önü kesilecek mi, parlamenter sisteme geri mi dönülecek henüz bilinmiyor. 
Bilinen tek şey yapılacak ilk genel seçim hesaplarının kesinlikle sürprizlerle dolu olduğudur.  

Mesela Cumhur İttifakı devam ederse, Iğdır’da  Ak Parti ile MHP bir önceki seçimde olduğu gibi yarışan ittifak olarak birbirilerinden daha çok oy alma mücadelesi içinde olacaklardır. Millet İttifakı CHP, İYİ Parti arasında ancak Deva ve Gelecek partileri de eklenebilir. HDP ittifaklarda yer almaz. Çünkü bölünmüşlük işine yarar. Bu sonuç karşısında HDP’nin 2-0 yapma ihtimali de söz konusu olabilir.  

Ak Parti İl Başkanı Ali Kemal Ayaz göreve geldiği günden itibaren çok kararlı, sakin, emin adımlarla yürüyor. Bu hamlesi Iğdır’da Ak Parti’nin trendini oldukça yükseltti. Ancak oluşturacağı yeni yönetim çok önemli. Eğer ki toplumda karşılığı olan bir kadro oluşturamaz da hata yaparsa emekleri boşa gitmiş olur. 

Başkan Ali Kemal Ayaz’ın güzel bir tarafı da sosyal medyada polemiklere girmemiş olmasıdır. Her bölgede, beldede olduğu gibi Iğdır’da da sosyal medya da yaşanan polemikler şehrin dokusunu değiştirmekte, huzurunu kaçırmakta ve genel anlamda bölge sakinlerine zarar vermektedir. 

Tabi ki bunlar birer öngörü, zaman ne gösterir bilinmez ama köprünün altından çok su akacağı muhakkaktır. 
DEVA VE GELECEK partilerinin il başkanları da ayrıca merak konusu, bekleyip göreceğiz.

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.