Cabbar ŞIKTAŞ VALİ KONUŞULUYOR
Tarih : 2020-07-08
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞVALİ KONUŞULUYOR

Son kararnameyle birlikte Iğdır’a vali olarak atanan Sayın Hüseyin Engin Sarıibrahim Iğdır’ın en çok konuşulan ismi oldu.

Her yiğidin ayrı bir yoğurt yiyişi vardır.

Bu atasözünün her ne kadar geniş bir kullanımı olsa da daha çok yeni atanan, seçilen, idareciler için kullanılır.

Her idarecinin tutum ve davranışı elbette aynı olamıyor. Kimisi çok titiz olur, kimisi çok çalışır, kimisi ise daha ilk geldiği günden gününü gün edecek tutum sergiler.

Iğdır 1992 yılında il oldu ve birçok vali gelip görev yapıp gitti. Kimi hoş bir seda bıraktı, kiminin gidişine herkes sevindi. Birçoğu ile halen görüşüyor, hasbihal ediyor, fikir alış verişinde bulunuyoruz.

Bu yalnızca valiler için de geçerli değil yolu Iğdır’dan geçen kimi bürokrat, memur birçoğuyla yıllar geçmesine rağmen halen birbirimizi yad ediyoruz.

Mesela geçtiğimiz pazartesi günü sabah saat 03.40’da eski Emniyet Müdürümüz ve şu anda Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanı olan Sayın Orhan Çevik, attığı mesajda “Sağlıklı, huzurlu, mutlu, başarılı, bereketli haftalar diliyorum. Gününüz aydın, çalışmalarınız başarılı olsun inşallah.” diyerek haftaya daha iyi başlamamıza sebep olmuştur.

Elbette bu güzel davranışlar hiçbir zaman unutulmaz.

Iğdır Valisi/Belediye Başkan V. Hüseyin Engin Sarıibrahim Iğdır’da göreve başladığı ilk günden itibaren hiç beklemeden çalışmaya başladı.

Kimi zaman kızdı, kimi zaman sevdi.

Ama hiç kimseye tepeden bakmadı. Samimi dokunuşlarını eksik etmedi.

Vali/Başkan Sarıibrahim’in evveline baktığımızda Kaymakamlık, Daire Başkanlığı, Şube Müdürlüğü ve son olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü görevleri yaptığı görülmektedir. Yani 81 il ve bağlı ilçelerinin nüfus müdürlükleri kendisine bağlıydı. 81 il müdürünün yanı sıra 973 ilçe müdürünün sevk ve idaresinden sorumluydu. İşin bu boyutundan bakıldığında Vali/Başkan Sarıibrahim için Iğdır çok da büyük bir görev alanına sahip değildir ve hatta tecrübelerini Iğdır için kullanma gayretinden geri durmazsa kayda değer çok iş yapılabilir. Görevin her türlüsü kutsaldır, değerlidir.

Elbette Iğdır’a vali olarak atanmış olması, ülkemiz genelindeki 81 kişiden biri olması da bir ayrıcalığıdır.

Vali/Başkan Sarıibrahim Iğdır’a geldiği günden itibaren 24 saatlik zaman dilimini tam manasıyla dolu dolu kullanmak durumundadır. 

Zamanının önemli bir bölümünü hayırlı olsun ziyaretine gelen ziyaretçilerine ayırmak durumunda. Zaten bu her şehrin olmazsa olmazıdır.

Zamanının diğer bir bölümünü kurumları gezerek brifing almakta, kurumları tanımakta, eksikleri tespit ederek çözüm önerileri için çalışma başlatmaktadır.

Zamanının bir bölümünü de Belediyenin işlerine ayırmakta, şehrin tamamını bizzat gezip görerek sorunları yerinde çözüme kavuşturmaya çalışmaktadır.

Elbette eldeki imkanları, şartları, kalifiye elemanları gözden geçirmek, eldeki mevcutla en iyisini yapmaya çalışmak öyle ha deyince olmuyor. İnce eleyip sık dokumak şarttır.

Bu süre zarfında illa ki kimi zaman hatalar oluşmakta, aksaklıklar meydana gelmekte işler beklenen hızda ilerlememiş sayılmaktadır.

Devlet kurumlarında bazı idareciler vardır ki hep tribünlere oynarlar. İcraata geldiğinde ise pek başarılı sayılmazlar. Devlet kurumlarında yapılan tüm başarısızlıklar şüphesiz ki valiye mal edilir. Vali de bunu bildiği için işi daha sıkı tutmakta, her şeyi en ince ayrıntısına kadar irdelemeyi tercih etmektedir.

Bu aksaklıkların giderilmesi için Vali’nin birkaç ay zamana ihtiyacı var. Kişileri bu süre içerisinde daha iyi tanıyacak, kimin dürüst, kimin art niyetle kendi çıkarı için Vali’yi yönlendirmeye çalıştığı ortaya çıkmış olacaktır.

Iğdır Valisi/Belediye Başkanı Hüseyin Engin Sarıibrahim’in kısa sürede şehre bir bütün olarak hâkim olacağı gibi, insanları da yakinen tanımış olacağı muhakkaktır.
 
Dikkat edilmesi gereken önemli bir husus da belediyenin incelemesi devam ederken, işlerin hızlı yürütülmesi için de gerekli personel takviyesinin tezlikle yapılması şartıdır. Özellikle İmar’da işlerin durması Iğdır ekonomisini olumsuz etkiler. Bahsini ettiğim tüm bu olumsuzlukların kısa sürede giderilmesi gerekmektedir.

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.