Bu Savaşı Ermeniler Başlattı, Azerbaycan Türkleri Bitirmelidir!

Ermenilerle Türkler arasında devam eden savaş yüzyıllardır sürüyor. Türkler üstün oldukları hiçbir dönemde Ermenileri katletmemişlerdir. Ancak Ermeniler tarih sayfaları incelendiğinde Türklere hep ihanet etmiş ve arkadan vurmuşlardır.

Ne zaman ki Ermenilerin eline imkan ve güç geçti, hiç fırsat kaybetmeden bunu değerlendirmiş ve içlerindeki kini, öfkeyi kusarak Türk halkına katliam yapmışlardır.

Bilindiği üzere yaklaşık 30 yıl önce Ermeniler Karabağ’da bir savaş başlattılar. Karabağ’ın birçok kasabasını ansızın baskına uğratıp binlerce insanı katlettiler ve binlerce insanı yaraladılar. Ağır kış şartlarında bölgede yaşayan masum halk bir gece, ansızın baskına uğramış, gözü dönmüş Ermenilerin işkencesiyle yaşamlarını yitirmişlerdi.

Karabağ Azerbaycan’ın dağlık bölgesidir. Bu bölge; bol yeşilli, bağın bahçenin çok, hayvancılığın yoğun olduğu verimli bir bölgedir. Bu bölgede Türk ve Kürt ağırlıklı olarak yaşamaktadır. Katliama uğrayanlarda yine Müslüman Türk ve Kürt halkıdır.

Ermeniler 30 yıl önce bu savaşı yine ağababalarının isteği doğrultusunda başlatmışlardı. Büyük babaları da Azerbaycan’ın bağımsızlığını hazmedemeyen Rusya’ydı. Şimdi de durum aynı. İngiltere, Rusya, ABD, Ermenistan’da ikinci bir İsrail yaratmak isteyen İsrail ile varlığını Türk düşmanlığına borçlu olan Ermeni Diasporası yer almaktadır.

30 yıl önce AGİT gurubunun baskısı sonucu  Azerbaycan ile Ermenistan arasında ateşkes sağlanmış, Karabağ sorununun diplomasi ile çözümünün sözü verilmişti. Yani savaşı çıkaranlar masa başı sözü vererek savaşı durdurmuşlardı. Bu geçen 30 yıllık süre zarfında onlarca kez görüşme olmuş ama bir arpa boyu yol alınamamıştır. Zaten görüşmeyi yapan devletler de sorunun çözümünü istemiyorlar. Bunu da hem Azerbaycan hem de Türkiye biliyor.

Yine bu 30 yıllık zaman zarfında Ermeniler ateşkesi yüzlerce defa ihlal etmiş, taciz atışları yapmış, saldırılar düzenlemişlerdir.

Ama ateşkesi sağlayan devletlerin hiçbiri Ermenilere 'Neden ateşkesi ihlal ediyorsun? ' tarzında bugüne kadar tek kelime bile etmemişlerdir.

12 Temmuz günü Ermeniler bu kez daha şiddetli saldırı düzenlemiş ve Azerbaycan’ın bir general, bir albay, iki binbaşı, asker ve sivilden oluşan 12 vatandaşını şehit etmişlerdir.

Yine sorunu masa başında çözeceğiz diyen devletlerden tek kelime söz söyleyen çıkmamıştır.

Türkiye ile Azerbaycan yakınlaşması, askeri, ticari işbirlikleri bölge devletleri arasında inanılmaz bir rahatsızlık yaratmaktadır. Bu durum bir şekilde bozulmalı, her iki devletin başı bir şekilde meşgul edilmeli ve bu birliktelik sekteye uğratılmalıdır diye amaçladıklarını tahmin ediyoruz.

Onun içinde Ermenilerin saldırganlığı el altında teşvik edilmekte, desteklenmekte ve zulümleri kınanmamaktadır.

BU SAVAŞI SİZ BAŞLATTINIZ

Azerbaycan 30 yıldır diplomasi ile Karabağ sorununu çözmekten yana olduğunu deklare etmiştir. Hiçbir zaman savaş yanlısı olmamıştır. Hiçbir gün ateşkesi ihlal etmemiştir. Ancak olması gerektiği üzere Ermenilerin ihlaline karşılık vermiştir.

Durum böyle ilken 12 Temmuz’da saldıran Ermeniler bardağı taşırmıştır. Eğer ki bugün Ermenilere hadleri bildirilmez ise artık bir daha Karabağ sözünü kimse ağzına almasın derim.

Şayet bugün yeniden bir ateşkes anlaşması sağlanır ve yerinizde oturun denirse artık kimse Karabağ’a azatlık falan istemeye kalkmasın. Beklenen 30 yıldan sonra 130 yıl daha beklenilse boştur.

30 yıldır hep taciz edilen Azerbaycan, Karabağ’ı alıncaya kadar bu savaşı devam ettirmez ise kaybeden Azerbaycan olacaktır.

Bu düpedüz edepsizliktir. Hem Azerbaycan’ın %25’lik arazisini işgal edeceksin, hem binlerce insanını vahşice katledeceksin ve aradan geçen 30 yıl zarfında da sürekli taciz edip hiçbir şey olmamış gibi devam edeceksin.

Bu kabul edilir bir durum değildir! Bu savaşı başlatan Ermenilere bedeli ne olursa olsun haddi bildirilmediği sürece bir daha hiç kimse Karabağ mevzusunu konuşmamalıdır.

MİLLİ MESELE İÇ SİYASET MALZEMESİ YAPILMAMALIDIR

Ermeniler Azerbaycan’a saldırmış ve Azerbaycan askerlerini şehit etmiştir. Burada Azerbaycan halkının yapması gereken birlik ve bütünlük içerisinde davranmasıdır. Yaşanan savaşı bahane edip iktidara yüklenmek ve halkı siyasi maksatla kışkırtmak doğru değildir.

Yapılması gereken, iktidarıyla muhalefetiyle birlik ve bütünlük mesajı vermektir.

Eğer ki bunun dışında bir hamle yapılır ve dış mihrakların kışkırtması ile farklı başkaldırılara meyledilirse bu Azerbaycan’ın birlik ve bütünlüğüne gölge düşürmüş olur.

Şu an Ermenistan’da işler çok kötü. Asker cepheden kaçıyor. Halk, Ermenistan yönetimini tutumu sebebiyle eleştiriyor. İngiltere’de, ABD’de, Rusya’da oturan diaspora Ermenilerinin gönderdiği parayla yaşamaya çalışan Ermeniler, geçim sıkıntısı sebebiyle Ermenistan’ı terk etmiş durumda. Ne asker var ne de erkek nüfus. Ermenistan’da hal böyleyken, aynı akıbeti Azerbaycan’a reva görmek hiç doğru değildir.

Muhalefetin ve Azerbaycan halkının olaylara milli bakması ve iktidarın da halka kulak vermesi gerekmektedir.

Bu savaşı Ermenistan başlattı, Azerbaycan Karabağ’ı alarak bitirmelidir.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.