Cabbar ŞIKTAŞ GARDAŞ AZERBAYCAN
Tarih : 2020-09-05
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞGARDAŞ AZERBAYCAN

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev ülkesine atanan Yunanistan Büyükelçisinin resmi ziyaretinde öyle bir tavır ortaya koydu ki, göğsümüz kabarmadı desek yalan olur.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Yunanistan'ın yeni atanan Bakü Büyükelçisi Nikolaos Piperigkos'u kabul etti. Aliyev görüşmede Doğu Akdeniz'de Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerilime yönelik yaptığı açıklamada, "Türkiye'yi tereddütsüz destekliyoruz." diyerek gardaşlığını bir kez daha göstermiş oldu.

Aynı sözün daha anlamlısını Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanımız Hulisi Akar ve hükümet sözcüleri de ifade etmiş; Ermenilerin Tovuz’a saldırmasının ardından net bir ifadeyle “Azerbaycan’ın yanındayız.” denilmiş ortak tatbikat kararı alarak bir anlamda dediğimizin arkasındayız diyerek gövde gösterisi yapmışlardı.

Kararlılık her zaman işe yarar. Yunanistan ve Fransa’nın Akdeniz’de hır gür etmeleri, basit ve ucuz siyaset yapmaları en hafif tabiriyle bizde bir sinek vızıltısı gibi kabul edilmektedir.

Türkiye kendi topraklarında, kendi karasularında yapacağı bir aramayı kimseye sorarak yapacak değildir.

Eğer sorarak yapacak olursa bağımlı olur ve izin almadan hiçbir iş yapamaz. 

İç muhalefet kendi içinde devam edebilir. Uluslararası milli mevzularda ülkeye muhalefet, vatana muhalefet olarak algılanır.

Milli meselelerde muhalefetin tutumunu doğrusu beğeniyorum. 83 milyonluk ülkemiz milli meselelerde kenetlenmesini de bilir, ortak hareket etmesini de bilir.

Bu bağlamda iki kardeş ülkenin birbirilerine böylesine arka çıkması, iki gardaş gibi sırt sırta vermesi, bizleri ziyadesiyle mutlu kılmaktadır.

Unutulmasın ki, iktidarlar değişse bile bu gardaşlık değişmeyecektir.

Atılan gardaşlık temeli öylesine sağlam temeller üzerine atılmış ki, ihanet şebekeleri ne yapsalar yararsızdır, beyhudedir. Bu birlik ve kardeşliği kimsenin bozmaya gücü yetmez, yetmeyecektir de…

Ben bir Azerbaycan Türk’ü olarak Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in açıklamalarını gurur duyarak izliyorum. Aynı şekilde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın  Azerbaycan’la ilgili söylemiş olduğu sözleri göğsüm kabararak destekliyorum.

Merhum Şair Semet Vurgun’un dediği gibi,

 El bilir ki sen menimsen

Yurdum yuvam meskenimsen

Anam doğma vetenimsen

Ayrılar mı gönül candan

Azerbaycan Türkiye…

Türkiye ile Azerbaycan’ın ortak tarihi ve gardaşlık bağı bugün böylesine güçlüyse, bunun anlamlı bir karşılığı vardır. Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Azerbaycan’ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir.” derken, Umumilli Lider Haydar Aliyev; “Biz iki devlet bir milletiz.” derken bu anlamlı karşılığa işaret etmekteydiler.

Var olsun gardaşlık,

selam olsun Azerbaycan’a!

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.