Cabbar ŞIKTAŞ KARABAĞ ŞEHİT KANIYLA SULANDI
Tarih : 2020-11-12
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞKARABAĞ ŞEHİT KANIYLA SULANDI

 
Azgın ve saldırgan bir tutum sergileyen Ermenistan, diplomasi, kural, adap, erKân hiçbir şey umursamadan Azerbaycan’a saldırmış ve Azerbaycan’ın verdiği karşılık ile de tarumar olmuştur.

 
Azerbaycan Ermenistan ile girdiği savaşta 42 gün boyunca hiç geri adım atmadı. Haklı davasında topraklarını Ermeni işgalinden kurtarmak için şehadete koşarak gitti.

Artık Karabağ’ın her karışında Azerbaycan askerinin kanı vardır. Karabağ, Azerbaycan askerinin kanıyla mühürlenmiştir.

 
30 YIL BOYUNCA BAŞIMIZ EĞİKTİ

 
42 gün süren savaşın ardından önceki gün Azerbaycan ordusu zafer ilen etti. Paşinyan: “Bu anlaşmayı imzalamaktan başka çarem kalmamıştı.” dedi.

Yapılan anlaşma ile her iki ülke de mevcut durumlarını koruyacak ve Ermenistan  Kelbecer'i 15 Kasım, Ağdam ve Kazak’ı 20 Kasım, Laçin'i de 1 Aralık'a kadar Azerbaycan'a teslim edeceğini belirtti. Hocalı, Hankendi, Hocavet ve Ağder’de ise Ruslar barış gücü olarak konuşlanacaktır.

Rusların hinliklerini hepimiz biliyoruz. Rusların o bölgede birçok planı olduğu konusunda hemfikiriz. Hatta bu anlaşma imzalanmamış olsaydı Azerbaycan ordusu bir haftaya kalmaz tüm şehirleri geri alabilirdi.

 
Ancak Nahçivan ile Azerbaycan arasında koridor oluşturamazdı. Sonuçta koridor Ermenistan topraklarından geçiyor ve biz Ermenistan topraklarında gözümüz yok demiştik. Ancak yapılan bu anlaşma hem Azerbaycan’ın zaferiyle sonuçlandı hem de Nahçivan Azerbaycan karayolu koridoru elde edilmiş oldu.

 
ERDOĞAN VE ALİYEV’İ KUTLUYORUZ

 
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Başkomutan Gazi İlham Aliyev kararlı duruşu ile dünyanın gıpta ettiği bir lider olduğunu ortaya koydu. Yumruğunu sıktı ve ya istiklâl ya ölüm diyerek ordusuna moral, motivasyon, güç, kuvvet verdi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Türkiye’nin Türk dünyasının lideri olduğunu bir kez daha ortaya koyarak Azerbaycan’ın arkasında dimdik durmuş, taraf olmuş ve zaferin en önemli aktörü olduğunu dünya ya ilan etmiştir.

 
ŞEHİTLER VE GAZİLRİN ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLMELİYİZ

 
Bu savaşın asıl kahramanı şehit ve gazilerdir.

Ermeniler savaş cephesini terk edip kaçarken, Azerbaycan ordusu koşarak cepheye gidiyordu. Yüzbinlerce sivil savaşmak için müracaat ediyordu. Azerbaycan’da ve Türkiye’de 7’den 70’e herkes seferber olmuştu. Kimin elinden ne iş geliyorsa o işi severek yapıyordu. Kimi bayrak sallıyor, kimi makale yazıyor, kimi tv ekranlarında yorum yapıyor, kimi sosyal medyada gündem oluşturuyordu.

Bakanlarımızın, devlet yetkililerimizin biri gidip, biri geliyordu.

Zaferle sonuçlanan bu savaş, birlikten doğan kuvvetin neticesidir.

Bu savaşın kahramanı şehit yakınları ve gazilerimizi unutmamamız gerektiğini vurgulamak istiyorum. Onlarda şimdi buruk bir sevinç var. Sokaklarda yaptığımız sevinç gösterilerini şehit ailelerini ve gazileri ziyaret ederek de devam ettirebiliriz.

 
BİR KISIM TÜRK DÜNYASI SINIFTA KALDI

 
Yıllar yılı Turan, Turan deyip durduk ama gördük ki hepsi hikaye, bizim böyle bir derdimiz olsa da dertlendiklerimizin hiç de böyle bir derdi yokmuş. Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan, Azerbaycan Ermenistan savaşında üç maymunu oynadılar. Hiçbir açıklama yapmadılar. Hiç destek olmadılar. Hatta Kırgızistan’ın Ermeni bayrağını ışıklarla yansıtması çok acı vericiydi.

Tasaya gerek yok, ne ekersen onu biçersin. Benim için bu ülkeler çok da önem arz etmiyor artık. En zor anımızda yanımızda olmayanların, geniş zamanda yanımızda olmalarının pek de manası yoktur.

 
BUNDAN SONRA NE OLACAK?

 
30 yıldır bir gün boşaltacaklarını düşündükleri için Karabağ’a tek çivi çakmayan Ermenilerden azad edilen Karabağ’a yatırımlar yapılacak. Şehirler Bakü, Gence, Sumgayıt, Nahçivan gibi güzelleştirilecek, yeni yatırımlar yapılacak, yer sahipleri yerlerine yurtlarına dönecek, okullar, camiler, mezarlıklar tamir edilecek, 30 yıl önce terk etmek zorunda kaldıkları anılarını yeniden yaşayacaklardır.

Buram buram tarih kokan Karabağ’da güzel şeyler olacaktır buna emin olabiliriz.

Rusların 4 şehirde barış gücü olarak konuşlanmasını endişeyle izleyen kardeşlerimizin rahat olmasını öneriyorum. Çünkü artık ne Türkiye ne de Azerbaycan 30 yıl önceki Türkiye ve Azerbaycan değillerdir. Ruslar şüphesiz ki güney Kafkasya’da etkili bir ülkedir ama Türkiye ve Azerbaycan’a dayatma ile mesafe alamayacağını çok iyi bilmektedir.

 
NE OLDU PAŞİNYAN?

 
Cumhurbaşkanı İlham Aliyev zafer sevinciyle ulusa seslenirken “NE OLDU PAŞİNYAN?” diyerek gündem yarattı. Artık herkes birbirine, ne oldu Panşinyan, diye hitap ediyor.

 
650 KİLOMETRE SONRA BAKÜ’DEYİZ

 
Iğdır Merkez'den aracımıza bindiğimizde 650 kilometre sonra Bakü merkezde olabileceğiz. Artık uçak bekleme, Gürcistan veya İran üzerinden Azerbaycan’a yük taşıma devri kapanmıştır.

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.