Cabbar ŞIKTAŞ IĞDIR TİCARET MERKEZİ OLACAK
Tarih : 2020-12-05
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞIĞDIR TİCARET MERKEZİ OLACAK

 

30 yıldır bölge sancılıydı.

İş dünyası yarınının garantili olmadığını düşünüyordu.

Yatırımcı huzurlu değildi.

Herkes ihtiyatlı davranmayı tercih ediyordu.

İşte Azerbaycan ve Azerbaycan’la bağlantısı olanlar böyle düşünüyorlardı.

Azerbaycan yönetimi de bunun farkındaydı.

Bizzat Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yaptığı açıklamada yabancı yatırımcıya yardımcı olunması gerektiğini çok önceden ve hatta birçok kere ifade etmişti.

Buna rağmen yatırımcı Karabağ sorunu orta yerde durduğu sürece ihtiyatlı olmayı elden bırakmıyordu.

Çünkü tabandan bir uğultu geliyordu. Karabağ ya azat olacak ya da azat olacak, ikinci bir seçenek yoktu. Aliyev de bunun böyle sonuçlanacağına emindi. Çünkü 30 yıldır gece gündüz hep bu düşünülüyordu. Ermenilerin hata üstüne hata yapması, bardağı taşırması bekleniyordu.  

Paşinyan denilen adam tam da Azerbaycan’ın hissiyatlarına tercüman olarak savaşı başlattı ve Azerbaycan’ın zaferle sonuç almasına sebep oldu.

Karabağ olayı farklı bir histir. Tabir yerindeyse bu bir kan davasıydı. Oldu bitti ile işgal edilmiş Karabağ Azerbaycan toprakları azat edilmediği sürece bu kan davası devam edip gidecekti. Azerbaycan Türkleri gece gündüz hep bu rüya ile yatıp kalktılar.

44 günlük savaşta Azerbacan Ordusu olağanüstü bir kahramanlık göstererek Azerbaycan topraklarını azat etmiş ve daha ilk günden şehirlerde çalışmalar başlatarak yakılıp yıkılan yerleri onarmaya başlamıştır.

PEKİ IĞDIR NASIL TİCARET MERKEZİ OLACAK?

1992 yılında Iğdır stratejik amaçlı il yapıldı. Aynı yıl Nahçivan ile Türkiye arasında “HASRET KÖPRÜSÜ” hizmete açıldı. Bu muhteşem açılışı dönemin Başbakanı Merhum Süleyman Demirel ile dönemin Nahçivan Ali Meclis Başkanı Merhum Haydar Aliyev açtılar. Iğdır o yıllarda bir anda inanılmaz bir ticaret merkezi oldu. Pek tabi Nahçivan da kalkınmaya başladı.

44 günlük Karabağ savaşı sonrasında Ermenistan Cumhurbaşkanı Paşinyan masaya oturdu ve “Başka çarem yoktu..” diyerek anlaşmayı imzaladı.

Yapılan anlaşmada Hocalı, Hocavet, Ağdere şehirlerinde Rus askeri gözlemci olacak, ama Zengezur koridoru da Azerbaycan’a tahsis edilecektir.

Bu anlaşma şu demektir:

Azerbaycan ile Nahçivan artık birleşiyor. Nahçivan mevcut özerk yapısını koruyarak Azerbaycan ile kara bağlantısını sağlamış oluyor. Yani Türkiye ile Azerbaycan’ın artık kara bağlantısı var demektir.

Yani artık HASRET KÖPRÜSÜ ile Azerbaycan- Türkiye birleşmiş oluyor. Orta Asya ulaşımı artık Hasret Köprüsü üzerinden yapılacak.

Yani Türk Cumhuriyetlerine ulaşım bu kısa yoldan sağlanmış olacak, üreticiler fabrikalarını Iğdır’da kurabilecekler, şirketler merkezlerini Iğdır’a taşıyabilecekler.

Özellikle Melekli - Dilucu güzergahı bir hayli hareketli ve değerli olacak.

Yani Iğdır’da Azerbaycan- Türkiye ortak işbirliği gelişecek.

Bu sıraladıklarım çok uzun vadeli işler değil.

Zengezur koridoru hayata geçer geçmez, bölgedeki hareketlilik gözle görülür şekilde fark edilecektir.

TIR GARAJI HAZIR

Dilucu Gümrük kapısı fevkalade iyileştirildi. Tır ve kamyonların gümrük sahası ve yol güzergahında yoğunluk yaratmaması için İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan sosyal tesisli tır garajının yapımı tamamlandı.

İşletme ihale edildikten sonra tır ve kamyonlar garaja girecek gümrük işlemleri halledildikten sonra aldıkları sıraya göre gümrük sahasından çıkış yapacaklardır.

Şoför esnafı bu esnada otel, lokanta, sosyal tesislerden yararlanma imkanı bulmuş olacaktır.

VALİ HÜSEYİN ENGİN SARIİBRAHİM HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ DEDİ

Zengezur koridorunun açılacağı ve Iğdır’ın ticaret merkezi olacağı yönündeki ortak fikre istinaden Iğdır Valisi ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Engin Sarıibrahim yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Azerbaycan’ın Karabağ zaferi bizleri gururlandırmıştır. 2783 şehidimizi rahmetle anıyoruz. Azerbaycan ile Nahçivan arasındaki Zengezur koridoru ülkemizde ve Iğdır’ımızda dikkatle izlenmektedir. Iğdır iş insanlarının cazibe merkezi olacaktır. Iğdır’da yatırım yapmayı planlayan tüm iş insanlarımıza devletimizin her türlü imkanını seferber edeceğiz. Yeter ki gelip Iğdır’da yatırım yapsınlar, milli ekonomiye katkıda bulunsunlar. Iğdır’ın her karış toprağı her geçen gün değerlenmektedir.” dedi.

ŞAMİL AYRIM IĞDIR’IN KALKINMASI İÇİN NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ

Ak Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, Zengezur koridorunun açılması ile birlikte hem Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve hem de Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev ile görüşerek yapılması gereken yatırımları yapacağız. Zengezur koridoru özelde Iğdır’ı, genelde Türkiye’yi bir hayli hareketlendirecektir. Gelişmeleri iyi takip etmek, süreci iyi yönetmek gerekiyor.” dedi.

IĞDIR PARLAYAN YLDIZ OLACAK

Ak Parti İl Başkanı Ali Kemal Ayaz da yaptığı açıklamada: “Bölgemizde yaşanan gelişmeleri Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde bizler de özellikle sınır il olmamız hasebiyle hassasiyetle takip etmekteyiz. Azerbaycan’ın kazanımı ülkemizin kazanımıdır. Bu bağlamda Serhat şehrimiz Iğdır’ın ticaret potansiyeline öncülük etmesi için elimizden ne geliyorsa adım adım takip edecek, Iğdır’ın ülkemizin parlayan yıldızı olması için gece gündüz çalışacağız.” dedi.

TİCARET ODASI YATIRIMCININ EMRİNDE

Iğdır Ticaret Odası Başkanı Kamil Arslan, “Iğdır ticaret merkezi olacaktır. Gayrimenkuller şimdiden fiyat artışı ile göze çarpıyor. Yatırım yapmak isteyen iş insanları bizleri arıyorlar. Birçok yatırımcı fizibilite yapıyor. Organize Sanayi Bölgesi hızla doluyor. Yeni yatırımcılar için 3. Bölgeyi de hizmete açabiliriz.” dedi.

ODALAR BİRLİĞİ YATIRIMCILARI BEKLİYOR

Iğdır Esnaf Odaları Birlik Başkanı Özer Ertekin’de yaptığı açıklamada: “Zengezur koridoru daha kısa, daha kullanışlı olması hasebiyle özellikle nakliye sektörünü cezbetmiş durumdadır. Ülke olarak Azerbaycan’ın haklı davasının her zaman yanında yer aldık, bu gelişmeyi de adım adım takip etmekteyiz. Bölgemizin kalkınması, şehrimizin ticaret merkezi olması için biz esnaflar olarak üzerimize düşenin fazlasını yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Yeter ki ülkelerimiz, şehrimiz kalkınsın.” Dedi.   

SONUÇ

Anlaşma gereği 45 km2 genişliğindeki Zengezur hattı için şu anda Azerbaycan’da proje çalışmalarının devam ettiği bilgisi mevcuttur.

Bu güzergahta hem otoyol, hem tren yolu yapılacağı öngörülüyor. Yapılması planlanan demir yolu, Kars, Iğdır, Nahçivan demir yolu ile bağlantılı olacaktır.

45 kilometre genişliğindeki Zengezur koridorundan bir veya iki otoban da yapılması ihtimaller arasındadır.

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.