Cabbar ŞIKTAŞ DÜNYA'NIN GÖZÜ ZENGEZUR'DA
Tarih : 2021-01-30
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞDÜNYA'NIN GÖZÜ ZENGEZUR'DA

Azerbaycan Ermenistan savaşının ardından taşlar yerinden oynadı. Haritalar değişti, şartlar değişti.

Azerbaycan’ın galibiyetiyle sonuçlanan 44 Günlük Azerbaycan-Ermenistan savaşının ardından, bölgedeki tüm dengeler değişmeye başladı ve dayatılan sınır taşları yerinden oynadı.  Bölgede yeni bir güzergahın hayata geçirilme çalışmaları hızla ilerliyor.

KARABAĞ KİLİT NOKTAYDI

Azerbaycan öz toprağı Karabağı Ermenilerden geri almak için, Ermenilerin başlattığı savaşta başarısız olsaydı bugün çok daha farklı şeyler konuşuyor olacaktık. Hiç kimse unutmasın ki muzaffer Azerbaycan ordusu bu zaferi kazanmamış olsa sözde "Büyük Ermenistan" iddiasında bir adım daha atılacaktı. Ancak Ermenistan’ı tahrik edenlerin de hayal kırıklığına uğradığı bir yenilginin yaşanması, bölgedeki tüm dengeleri değiştirdi ve hasta Ermeni hülyaları toprağa gömülmüş oldu.

Azerbaycan, Ermenistan karşısında aldığı galibiyeti şımarık çocuk edasıyla değil, köklü bir devlet vakarı ile değerlendirmiş; Rusya’nın arabuluculuğu ile de, ülkelerin menfaatleri doğrultusunda anlaşmalar imzalamıştır.

Yapılan anlaşmalar doğrultusunda Karabağ’ın Hocalı, Hocavent kentlerinde yaşayan Ermenilere dokunulmamış, Rusların gözetimi altında yaşamalarına izin verilmiş ve anlaşma gereği de bu durum 3+3 şeklinde sürece bırakılmıştır.

Azerbaycan’ın elde ettiği bu başarı, bölgede değişimin de fitilini ateşlemiştir. Bu değişim, Ermenistan’ın da içinde olduğu Türkiye, Azerbaycan, İran ve Gürcistan’ı kapsamakta ve Ermenistan’a da dünyaya açılma olanağı tanımaktadır.

Haritada görüleceği gibi Zengezur koridorundan gelen Kara ve Tren yolu Rusya’dan devam ederek Azerbaycan Bakü’ye gelecek ve Bakü’den Zengezur koridoruna yönelerek üç kola ayrılarak Nahçivan’a, Erivan’a ve Iğdır’a devam edecektir. Iğdır’a devam eden tren yolu doğal olarak Avrupa ile de bağlantı kuracaktır.

Zengezur koridorundan geçen Kara ve Tren yolu aynı zamanda Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ve Kafkaslara ulaşımı da kolaylaştıracaktır. Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Tacikistan, Afganistan, Moğolistan, Çin, (Doğu Türkistan), Rusya ve Pakistan'a Hazar denizi üzerinden Feribotlarla ve karayolu ile ulaşım sağlanacaktır. Bu da mesafeyi oldukça kısaltacak ve maliyeti düşürecektir.

GEÇİŞ GÜZERGAHI IĞDIR OLACAKTIR

Ticaretin geçiş güzergahı Iğdır olacaktır. Hem tren yolu ve hem de kara yolu ile birbirine bağlanan Türkiye ile Azerbaycan’ın sınırı, Iğdır ile sağlanmaktadır. Bu da Iğdır’ın stratejik konumunu daha çok öne çıkarmaktadır.

Şu anda bölgede arsa fiyatları prim yapmaya başladı bile, yatırımcılar araştırma yapıyor, konumlarını şekillendiriyorlar.

Zengezur koridorunun açılması artık an meselesi, yol yapımı başladığı anda kısa sürede bitirileceği belirtiliyor. Hakeza tren yolunun da baharla birlikte yapımına başlanır diye düşünüyoruz.

ERMENİSTAN ALİCAN KAPISI

Ermeniler, 44 günlük Azerbaycan savaş yenilgisinin ardından her ne kadar kızgınlık sloganı atsalar da, tabanda gelişmelerden memnunluk duyan Ermeniler de var.

Yıllardır dört etrafı kısmen kapalı bir ülkede yaşamak, sadece uçak seferleri ile dünyaya ulaşmaya çalışmak, kabul etmek gerekir ki, oldukça zordur. Halkın çoğunluğu fakir. Şu anda kaçak olarak Türkiye’de çalışan 100 bin civarında Ermeni var. Sokakta Panşinyan’ı protesto edenlerin çoğu emin olun ki, sürecin barış ile sonuçlanmasını istiyor.

Ermenistan Türk halkına karşı her zaman saldırgan oldu. Bunu çoğunlukla da maşa olarak kullanıldığı için yaptı. Bugün ülke dışında konumlanan Ermeni diasporası barış olmasını kesinlikle istemiyor. Bunun için fikirdaşlarını sürekli finans ediyor. Ancak eski etkinliğinin kalmadığını söyleyebiliriz.

Yani, Ermenistan halkı ve yöneticileri sağduyulu davranırlarsa, ülkeleri kapalı kutu olmaktan kurtulacak, dünyaya entegre olacaktır.

Kim bilir, belki Ermenistan hatasını anlar barış isteyerek Alican Kapısının açılmasını da sağlarlar.

TÜRK HALKI ERMENİ’LERE KİNLE YAKLAŞMIYOR

Şayet Türkiye, Ermenistan’a kinle yaklaşıyor olsaydı, ülkemizde şu an itibariyle 100 bin civarında Ermeni kayıt dışı çalışmaktadır. Bu güne kadar da ülkemizdeki Ermenilere sınır dışı müdahalesi yapılmış değildir.

Dolayısıyla Ermeniler gelişen bu durumu lehlerine çevirmek için düşmanca tavırlarını bitirir, sağduyulu yaklaşımlarını gösterirlerse; ne Azerbaycan’la, ne de Türkiye ile hiçbir sorunları kalmaz.

ZENGEZUR KORİDORU KAFKASLARA, ORTA ASYA’YA AÇILAN KAPIDIR

 Zengezur koridoru, Dünyanın yarısına ulaşılabilen bir koridoru oluşturmaktadır. Bu Koridor sayesinde Orta Asya ve Kafkas ülkelerine ulaşımı sağlayacak ve ticaret ağı bu koridor üzerinden gerçekleşecektir.

Bu sebepten ötürü dünyanın gözü Zergezur koridoruna çevrilmiş durumdadır.

Iğdır halkının yakından takip ettiği bu gelişmeleri yerel yöneticilerin de dikkatle incelemesi gerekmektedir.

SERKA Iğdır eski Koordinatörü Ramazan Mutlu Doğaner’in SERKA olarak Zengezur koridoru ile ilgili bir çalıştay yapacağı bilgisini almak bile güzel bir gelişme olarak görülmektedir.

Tüm bu gelişmeler bölgenin yakın gelecekte çok ciddi hareketleneceğinin göstergesi olacağına hiç şüphe yoktur.

Süreci yakından takip edip, halkımızı bilgilendirmeye çalışacağız. Ancak yetkililerinde bizim ulaşamayacağımız bilgilerden bizleri haberdar etmesini temenni ediyoruz.  

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.