Cabbar ŞIKTAŞ 2783 Şehit, 2783 Fidan
Tarih : 2021-03-23
Tüm Yazılar

Cabbar ŞIKTAŞ



2783 Şehit, 2783 Fidan

 Merkezi Ankara’da bulunan ve yardıma muhtaç öğrencilere burs vererek gençlerimizin eğitim almasına olanak sağlayan Iğdır Vakfı 2 yıllık bir kuruluş geçmişi olmasına rağmen, oldukça güzel hizmetlere adım atarak takdir topluyor.

Iğdır Vakfı Genel Başkanı, Adalet Bakanlığı Adli Sicil Daire Başkanı Özgün İnan Zor birkaç hafta önce telefonla arayarak 44 günlük İkinci Karabağ Savaşın'da vatan için şehit olan 2783 kahraman için bir hatıra ormanı düşündüklerini belirtmişti.

Olumlu karşıladığım ve desteklediğim bu fikrin hayata geçirilmesinde üzerime düşen neyse gereğini yapacağımı beyan etmiştim.

Başkan Zor çalışmalarını bitirip aradığında “2783 Şehit, 2783 Fidan”, “Karabağ Şehitleri Hatıra Ormanı” ismiyle bir fidan dikim töreni düzenleyerek 2783 fidanı toprakla bütünleştirmek için start verdi ve 25 Mart 2021 Perşembe günü saat 14.00’te Iğdır Orman Müdürlüğü Kent Ormanı'nın da tahsis edilen alana fidan dikimi yapacaklarını belirtmiş ve halkımızı fidan dikimine davet etmiştir.

Ermeniler 1990-91 yıllarında Azerbaycan’ın en güçsüz olduğu bir dönemde Karabağ’a saldırmış, yüzlerce Azerbaycan vatandaşını katletmiş, binlercesini yaralamış, bir milyondan fazla insanın göç etmesine sebep olmuşlardı.

30 yıl diplomasi yoluyla bu sorun çözülsün diye Azerbaycan sabretti. Bu süre zarfında Ermeniler azdıkça azdı ve ateşkesi onlarca kere ihlal ederek saldırdı.

Bardağı taşıran Ermenilere 27 Eylül 2020’de karşılık verildi ve 44 gün süren savaş Azerbaycan’ın zaferi ve Ermenilerin hezimetiyle son buldu.

Bu savaşta Azerbaycan 2783 şehit verdi. Ama kanlarıyla suladıkları vatan toprağı Karabağ’ı geri aldılar.

Türkiye’nin ilk günden itibaren tek vücut olarak Azerbaycan’ın yanında yer alması ve her türlü imkanını Azerbaycan için seferber etmesi bu başarının bir parçası olmuştur.


Kahraman şehitlerimizin anısına 2783 fidan dikerek onların hatıralarını ölümsüzleştiren Iğdır Vakfı’nı kutluyoruz.

Perşembe günü yapılacak olan fidan dikme törenine Azerbaycan Diaspora Bakanlık Müsteşarı Daşkın Recepli, Milletvekili Adil Aliyev, Diaspora Türkiye Masası sorumlusu Kenan Arif ve Köln Azerbaycan Türk Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ufuk Kemal Ufuk’un katılacağı belirtildi. 

Henüz yorum yapılmadı!

Bu içerik için yorum yapılmadı. Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanınız.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.