Gazeteciler, Anılar, Hatıra Ormanı ve Diaspora

 

25 İLDEN BASIN MENSUPLARI IĞDIR’DA TOPLANDI

Geçtiğimiz hafta Iğdır Gazeteciler Cemiyeti tarafından organize edilen medya buluşması bir hayli yoğun geçti.

Anadolu basınının emektar duayenleri Iğdır’da toplandı ve 3 gün ağırlandılar. Geri döndüklerinde her biri gazetelerinde Iğdır’da geçirdikleri 3 günü kaleme alarak değerlendirdiler.

Iğdır Valisi/Belediye Başkanı Hüseyin Engin Sarıibrahim gazetecileri makamında kabul etti ve bir akşam yemeği ikram etti.  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vali Sarıibrahim özellikle belediyenin çalışmalarını sıraladı ve yapılan yatırımlara dikkat çekti.

Gazeteciler de şehir gezisi yaptıklarında yapılan çalışmaların birçoğunu yerinde gördüklerini ifade ettiler.

Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamil Arslan da tüm kapılarını basın mensuplarına açtı ve toplantı salonlarını tahsis etmekle kalmayıp bir akşam yemeğine davet ederek gazetecilerle bir araya geldi.

Güzel ve verimli bir toplantı olduğunu düşünüyorum, kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum.

ANILAR

Iğdır’ın Kültür Elçisi Merhum Av. İbrahim Bozyel’in oğlu Akademisyen Atacan Bozyel, Iğdır Vakfı yönetimi olarak hatıra ormanı ağaç dikme töreni için Iğdır’a geldiğinde Merhum babasının yazarlık yaptığı Yeşil Iğdır Gazetesini ziyaret etti ve değeri paha biçilmez videolar izleterek anılarımı tazelememe vesile oldu.

1990 yılından başlayarak Merhum Av. İbrahim Bozyel başkanlığında Iğdır Azerbaycan Kültür Derneği olarak yapmış olduğumuz mitinglerin, tiyatroların, konferansların videolarını izletti.

Bu güzel eserleri YouTube kanalı açarak yayınlamasını önermiş oldum.

Umarım kısa sürede yayınlanır ve bizler de anılarımızı tazelemiş oluruz. Elbette yaşamını yitirmiş, göçüp gitmiş birçok kişi göreceksiniz, onları da rahmetle yad etmiş oluruz.

IĞDIR VAKFI KARABAĞ ŞEHİTLERİ HATIRA ORMANI

Iğdır’ın yetiştirdiği değerli gençlerimizden, eğitim gönüllüsü, genç arkadaşları ile bir araya gelip kurduğu vakıf ile gençlerin eğitim görmesi için mesaisinin dışında kalan özel zamanını bu işe vakfeden  Adalet Bakanlığı Adli Sicil Daire Başkanı Özgür İnan Zor ve çok kıymetli yönetimi Iğdır’da Türkiye Azerbaycan kardeşliğine vurgu yapmak amacı ile Azerbaycan’da simgeleşen 2783 şehit için 2783 fidan dikimi  yaptılar.

Türkiye’nin ne yazık ki en az ormanı olan şehir Iğdır’dır. Bu vesile ile hem Iğdır’ın ormanlık alanının çoğalmasına hem de iki kardeş ülkenin toprakla buluşan fidanlar gibi kenetlenmesine, bağlarının daha da güçlenmesine bir katkı sunmuşlardır. 

Iğdırlı iş adamlarının güvenerek desteklediği Iğdır Vakfı, fidanları toprakla buluşturmakla kalmamış, iki devlet bir milletin buluşmasına da vesile olmuşlardır.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Başkomutan Sayın İlham Aliyev, 44 günlük Karabağ savaşından çok önce Azerbaycan’da köklü değişikliklere giderek genç, dinamik ve yetenekli kadrolarla Azerbaycan’ı şahlandırmış ve emin adımlarla kalkınan Azerbaycan İkinci Karabağ Savaşı’yla tarih yazarak işgal altında ki topraklarını özgürlüğüne kavuşturmuştur.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın her koşulda, en üst düzeyde destek verdiği Azerbaycan, çok kısa sürede, çok büyük hamleler yaparak hem devlet otoritesi hem askeri yeterlilik ve hem de kalkınma hamleleri ile Kafkasların gözdesi bir ülke olmuştur.

Her alanda istikrarlı bir gelişme sergileyen Azerbaycan, dış dünyada da Diaspora faaliyetleri ile etkileyici bir profil ortaya koymuştur.

Karabağ Şehitleri Hatıra Ormanı’nın açılışını müteakip, geçtiğimiz gün 31 Mart Soykırım Günü münasebetiyle Azerbaycan Diaspora Bakanı Sayın Fuat Muradov’un düzenlediği 48 ülkeden 200 civarında katılımcıyla sağladığı konferansa bende katılmıştım. Sayın Muradov Iğdır’da yapılan etkinliğe vurgu yaparak emeği geçenlere teşekkür etti. 

DİASPORA

2783 fidanı toprakla buluşturmak için Iğdır Vakfı’nın davetlisi olarak gelen Azerbaycan Diaspora Bakanlığı Müsteşarı Daşkın Recepli ve Diaspora Türkiye Masası Sorumlusu Kenan Arif, fidan dikiminden sonra ilk olarak Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim’i makamında ziyaret ettiler. Verimli geçen görüşmenin ardından Diaspora heyeti, sivil toplum kuruluş başkanları ile bir araya gelip çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulundular. Ardından Iğdırlı iş insanları ile bir toplantı gerçekleştirildi. 

İş insanlarının talep ve önerilerini dinleyen Diaspora heyeti, aldıkları talep ve önerileri rapor halinde ilgili kurumlara gönderildi.

Diaspora Bakanı Sayın Fuat Muradov yaptığı açıklamada “Iğdır bizim için çok önemli bir ildir. Yakında Iğdır’la ilgili çalışmalarımız daha farklı boyutlara varacak ve güzel gelişmeler kaydedilecektir. Dünya genelinde yaşayan bütün Azerbaycanlıların vatandaşlık durumu ile ilgili bir çalışma yürütülmektedir. Bu konuyu daha sonra açıklayacağız. ” dedi.

Diaspora Bakanlığı Müsteşarı Daşkın Recepli “Özü, sözü, milliyeti, inancı bir milletin iki devlet bir millet şiarıyla hareket etmesi en tabii haklarıdır. Bizler dünya genelinde yaptığımız çalışmalarda hiçbir zaman Türkiye’den bağımsız hareket etmemişiz. Her nerede bir çalışmamız olmuş ise Türkiye diasporası ile birlikte hareket etmişizdir.” dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Azerbaycan’ın kederi kederimiz, sevinci sevincimizdir. ” sözünün ardından, Umumilider Haydar Aliyev’in “Biz iki devlet bir milletiz. ” sözü sanırım her şeye yeter. 

Bu, günümüzde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in kardeşlik, dayanışma, güç birliği mesajları dosta güven, düşmana korku vermektedir.

Türkiye ile Azerbaycan birliğinin bütün Türk dünyasına etki edeceği, Zengezur koridoru ile Türk dünyası ipek yolunun açılacağı, özellikle de Iğdır’ın o anlamda bir merkez oluşturacağını herkesin bilmesini isterim.

Zengezur koridoru ile ilgili çalışmaların aralıksız devam ettirildiği, Karabağ’da Şuşa başta olmak üzere tüm şehirlerin yeniden inşa edildiği bilinen bir gerçektir.

Yorum Yaz!

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
* İşareti olan alanlar gereklidir.